Osvetlenie – vnútorné kľučky dverí (PR-QQ1)

Osvetlenie vnútorných kľučiek sme kedysi dávno realizovali neoriginálnym riešením aj na Fabia III. Fabia totiž žiadne originál riešenie neponúka, na rozdiel od niektorých novších Rapid-ov. Octavia III a vyššie už osvetlenie ponúka v niektorých výbavách ako štandard, inde za príplatok ako súčasť ambient osvetlenia.

Akosi som si zvykol v aute aspoň na nejaké drobné svetielka aj počas jazdy, niekedy to je dokonca aj lepšie ako úplná tma. Oči sú viac zvyknuté aj na ostrejšie svetlo oproti idúcich áut. Plánov je pre tento rok ohľadom osvetlenia niekoľko, svetielka som „dostal“, tak sa môžeme pustiť do ich montáže. Popisovať budeme osvetlenie všetkých štyroch kľučiek, komu sa nechce rozoberať aj zadné dvere a časť interiéru, môže si to rozdeliť a pripojiť iba predok.

Zoznam dielov

 • 4x – 5E0 919 173 (5E0 919 173 A) – svetlo kľučiek dverí
 • 4x – 4B0 972 623 – konektor
 • 4x – 000 979 009 E (N 907 647 01) – pin pre konektor osvetlenia kľučiek
 • 4x – 000 979 009 E (N 907 647 01) – pin pre konektor RJ dverí vpredu
 • 2x – 000 979 035 E – pin pre konektor predných dverí (strana auta)
 • 2x – 000 979 034 E – pin pre konektor predných dverí (strana dverí)
 • 2x – 000 979 035 E – pin pre konektor zadných dverí (strana auta)
 • 4x – 000 979 034 E – pin pre konektor zadných dverí (strana dverí)

Okrem vyššie uvedených dielov odporúčam mať v zálohe:

 • N 912 122 01 – plastový nit pre prichytenie reproduktorov
 • WHT 003 421 – držiak káblov vo vnútri dverí
 • 5J0 867 276 – príchytka tapacíru

Reproduktory nie sú nitované kovovým nitom, ako to mala Fabia III. Prichytené sú štyrmi plastovými nitmi N 912 122 01, ktorých stredová časť sa zvykne „stratiť“, preto je fajn mať aspoň pár kúskov doma. Káble sú vo vnútri dverí prichytené príchytkou WHT 003 421, ktorú sa nemusí podariť stále vycvaknúť a môže sa zničiť. V krajnom prípade postačí aj obyčajná sťahovacia páska. Pri rozoberaní tapacírov sa môže poškodiť či úplne zničiť príchytka tapacíru 5J0 867 276. Dokopy ich je na všetkých dverách asi 24 kúskov, nie je pravidlom že musia prasknúť všetky.

Zatiaľ sa mi nepodarilo dohľadať originál molitan pre zakrytie konektora, preto najbližší obchod so stavebnýcm materiálom a zakúpené penové ochrany na potrubie. Pokúsim sa vysvetliť neskôr pri montáži.

Koho by ešte zaujímalo zloženie svetielok, tak je to úplne jednoduché – SMD LED dióda a predradný 6,8 kΩ rezistor.

Dokonca to aj funguje a svieti! Aspoň na stole pripojené na zdroj 😀 .

Osvetlenie kľučky existuje aj s indexom C – 5E0919173C. Podľa niektorých zdrojov sa jedná o dvojfarebné svetielko – kombinácia bielej a červenej farby. Preto sa nezľaknite, ak po zapojení nebude svietiť na bielo, ale na červeno. Oprava je jednoduchá – otočením polarity napájania 😉 .


Zadné dvere

Rozoberanie dverí – vzadu vpravo (za spolujazdcom)

Rozoberanie tapacírov väčšiny trojkových áut je podobné. Začalo to v našom prípade na Fabia III, aj keď tvar je mierne odlišný.

V spodnej časti matica, za madlom skrutka. No to už predbiehame.

Začneme asi madlom. Zo spodnej strany vrazíme plastové páčidlo a madlo ťaháme smerom k sebe. Prichytené je na kovových sponách.

Po odobratí madla sa potrebujeme dostať k hornej torx skrutke, ktorá je ale schovaná za ovládačom sťahovania okna. Podľa dielenskej príručky by sa malo samotné tlačidlo odistiť plochými skrutkovačmi po stranách a tlačidlo vybrať.

Alternatíva je vybrať z vonkajšej strany celý plast, ktorý drží ovládač. Opatrne na plastové západky, aj keď plast bude držať aj keď niektorá praskne. Bohužiaľ, vlastná skúsenosť.

Vyberieme obe torx skrutky, ktoré držia tapacír v strede dverí.

Trošku gymnastiky, zo spodnej strany tapacíru je plastová matica, ktorú potrebujeme pretočiť približne o 90°. Všetko záleží, v akej polohe sa momentálne nachádza. Musí smerovať zhora nadol.

Zvyšok tapacíru je prichytený na plastových príchytkách. Medzi tapacír a plech dverí vložíme plastové páčidlo a postupne všetkých sedem príchytiek odistíme/vytrhneme z plechu.

Tapacír uvoľníme nadvihnutím smerom hore, s citom, konektor pre ovládanie okna prestrčíme cez dieru. Zo zadnej strany musíme odpojiť konektor výškového reproduktora (pokiaľ je nim auto vybavené).

Na lanku otvárania dverí opatrne odistíme biely zobáčik smerom ku rukoväti otvárania dverí, lanko vytiahneme preklopením.

Tým sme sa komplet zbavili tapacíru, ešte niekoľko fotiek a hurá na ďalšiu časť. Svetielko by sa malo nachádzať nad výškovým reproduktorom.

Pripojenie a zapojenie – vzadu vpravo (za spolujazdcom)

Príprava

Aj bez schémy zapojenia prezradíme, že pre osvetlenie zadných kľučiek sa potrebujeme vodičmi dostať až ku predným dverám. S rozoberaním preto celkom nekončíme, prekážať bude reproduktor (ak je vo výbave).

Predošlé modely, dokonca aj Fabia III mala reproduktory nitované kovovým nitom. Pri Octavii je to jednoduchšie, pretože kovové nity boli nahradené plastovými. Tie nie je nutné odvŕtať a po všetkých úpravách opäť nitovať. Na odistenie postačí plochý skrutkovať, ktorým vytlačíme vnútro spomenutého plastového nitu.

Vnútro nitu spadne do vnútra dverí, jeho obal pomocou plochého skrutkovača alebo páčidla vyberieme z reproduktora i dverí zároveň.

Priechodku zadných dverí rozoberieme rovnako ako pri predných. Vytiahneme podpáčením plochým skrutkovačom časť konektora, ktorý sa tým odistí a dovolí nám ho odpojiť.

Okrem toho potrebujeme odistiť aj opačnú stranu priechodky, ideálne rukou vnútrom dverí po vybratom reproduktore. Poistka je v spodnej časti, vrchná časť je iba zasunutá.

Vo vnútri dverí drží zväzok plastová príchytka, ktorú potiahnutím smerom k vonkajšiemu plechu vyberieme. Tým získame možnosť prestrčiť komplet priechodku dverí do ich vnútra. Zväzok vyberieme cez gumovú priechodku, ktorá je nad otvorom reproduktora.

Pripojenie

Najľahšie a najdostupnejšie je pripojenie na podsvietenie tlačidiel ovládania okien, podobne ako pri Fabia III. Rozdiel je v použitom konektore, piny by mali byť rovnaké (000 979 009 E).

Pre istotu prikladám aj schému zapojenia pre pripojenie na konektor spínača okien – mínusový vodič je hnedý, plusový pre osvetlenie tlačidiel sivo-modrý.

Nie je to celkom podľa kostolného poriadku, použiť sa to dá ako relatívne jednoduchá a rýchla možnosť pripojenia, keďže zadne dvere nemajú dvernú jednotku na rozdiel od predných.

Schéma pripojenia je jednoduchá, predsa ide len o dva kábliky 😀 .

V textovej podobe zapojenie osvetlenia kľučky vzadu vpravo pre konektor T2t platí:

 • T2t/1 – hnedý 0,35 mm – smer ukostrovací bod (mínus)
 • T2t/2 – žltý 0,35 mm – smer konektor dverí vzadu vpravo T27d/11

Ukostrenie je dostupné na viacerých miestach priamo v dverách, podmienka je samozrejmé elektrické okno. Pre pripojenie plusovej časti sa potrebujeme tak či tak dostať až ku konektoru dverí, ktorý sme začali rozoberať v predošlej kapitole. Rovnako si natiahneme aj hnedý (mínusový) vodič ku dvernému konektoru.

Upravený textový výpis…:

 • T2t/1 – hnedý 0,35 mm – smer ukostrovací bod (mínus) konektor dverí vzadu vpravo T27d/12
 • T2t/2 – žltý 0,35 mm – smer konektor dverí vzadu vpravo T27d/11

Vytiahnutý konektor z útrob dverí „rozoberieme“ odstránením časti hornej vrstvy izolačnej pásky.

Cez okrúhlu priechodku pôvodne umiestnenej nad stredobasovým reproduktorom prestrčíme oba pripravené vodiče, hnedý a žltý (alebo farby podľa želania).

Podobne odstránime izolačnú pásku aj na strane konektora. Po jej odstránení zosunieme gumovú priechodku z konektora a odhalíme sťahovaciu pásku držiacu vodiče pokope.

Vnútro konektora (obdĺžnik s pinmi) posunieme smerom od káblov, čím ho uvoľníme.

Vytiahnuté vnútro má na boku poistku, po jej uvoľnení ho môžeme rozobrať pre vloženie nových pinov a vodičov.

Pozície pinov sú viditeľne očíslované. Na žltý (plusový) vodič zakrimpujeme pin 000 979 034 E.

Hnedý vodič už na pozícii 12 je obsadený, preto ho vyberieme, pin odstrihneme a spolu s novým vodičov zakrimpujeme do nového pinu. Alebo nový vodič prispájkujeme na pôvodný vodič a riadne zaizolujeme. Žltý vodič zasunieme na pozíciu 11.

Vnútornú časť konektora zložíme dokopy a osadíme na pôvodné miesto vonkajšej časti konektora. Pôvodné i pridané vodiče prichytíme novou sťahovacou páskou, stiahnutú manžetu vrátime na pôvodné miesto.

Nesmieme zabudnúť na ochranu pridaných vodičov a nahradenie izolačnej pásky novou.

Vodiče omotáme pre ochranu a spevnenie do textilnej izolačnej pásky. Gumovú priechodku osadíme na pôvodné miesto nad reproduktorom a dverný konektor prestrčíme otvormi na pôvodné miesto.

Vo vnútri dverí nesmieme zabudnúť na príchytku, v krajnom prípade postačí obyčajná sťahovacia páska a prichytenie zväzku na miesto, aby sa predišlo poškodeniu a kolízii so sklom okna.

Osadíme reproduktor, pripojíme konektor a vrátime späť nity. Najprv vonkajšia časť, následne vnútorný čap.

Voľné konce vodičov vedieme smerom hore pozdĺž pôvodnej kabeláže a osadíme pinmi 000 979 009 E, ktoré vložíme do konektora 4B0 972 623 nasledovne:

 • T2t/1 – hnedý 0,35 mm
 • T2t/2 – žltý 0,35 mm

Aby sme predišli „klepotaniu“ konektora o plech dverí či plastový tapacír, budeme mierne improvizovať. Na to poslúži zakúpená izolácia na rúrky. Odstrihneme (odrežeme) asi 6 cm, nasunieme na konektor a v zadnej časti (v mieste vodičov) sťiahneme sťahovacou páskou. Konektor je stále dostupný, ale zároveň chránený.

Tým sú prvé dvere hotové 🙂 .

Rozoberanie dverí – vzadu vľavo (za vodičom)

Ľavé zadné dvere sú takmer totožné s pravými, zrkadlovo otočené.

Rozoberanie asi veľmi opisovať netreba. Je možné, že niektoré fotografie sa budú líšiť od vyššie uvedeného rozoberania pravých zadných dverí.

Demontovať kryt madla, uvoľniť spínač sťahovania okna, vybrať obe torx skrutky, v spodnej časti pretočiť plastovú maticu, uvoľniť z plastových príchytiek celý tapacír, nadvihnúť smerom hore. Odistiť lanko otvárania dverí, odpojiť konektor výškového reproduktora, odložiť tapacír bokom.

Po odstrojení dverí sa môžeme pohrať s pripojením.

Pripojenie a zapojenie – vzadu vľavo (za vodičom)

Aj v tomto prípade sa môžeme napojiť na konektor sťahovania okien, mínusový vodič je hnedý, plusový pre osvetlenie tlačidiel sivo-modrý.

Odpojíme konektor stredobasového reproduktora. Plochým skrutkovačom vytlačíme vnútornú časť plastového nitu, aby sme mohli odobrať reproduktor.

Odistime posuvnú poistku konektora dverí.

Pomôžeme si jednou rukou otvorom po vybratom reproduktore a v spodnej časti manžety zatlačíme poistku pre uvoľnenie. Celý zväzok vytiahneme cez gumenú priechodku nad otvorom pre reproduktor.

Na oboch stranách vytiahnutej časti kakeláže odstránime vrchnú časť izolačnej pásky.

Dverný konektor rozoberieme posunutím vnútornej časti smerom von. Aby to išlo ľahšie, strihneme sťahovacoi pásku držiacu vodiče.

Vnútornú časť konektora oddelíme plochým skrutkovačom.

Pozície pinov sú opäť očíslované. Zaujímajú nás podľa schémy len dve pozície, presnejšie:

 • T2s/1 – hnedý 0,35 mm – smer ukostrovací bod (mínus) konektor dverí vzadu vpravo T27c/12
 • T2s/2 – žltý 0,35 mm – smer konektor dverí vzadu vpravo T27c/11

Ukostrenie pripojíme na dverný konektor.

Na žltý (plusový) vodič zakrimpujeme pin a osadíme na pozíciu 11. Hnedý (mínusový) vodič vyberieme z konektora, odstrihneme pin a spolu s novým vodičom zakrimpujeme. Dvojica vodičov pôjde na pôvodné miesto, pozícia 12.

Ak sa niekomu prieči strihanie originál pinov, môže vodiče spájkovať a riadne zaizolovať! Alebo využiť „rozbočovač“ podobne ako na fotke nižšie. Na to je ale potrebný ďalší pin 000 979 035 E.

Vodiče pretiahneme oboma gumovými priecho

dkami, konektor poskladáme a vodiče prichytíme ku konektoru sťahovacou páskou.

Časť zväzku patriacu do vnútra dverí omotáme novou izolačnou páskou, zvyšnú časť (nové vodiče) omotáme textilnou izolačnou páskou.

Zväzok vložíme cez otvor nad reproduktorom, priechodku vrátime na miesto. Nesmieme opäť zabudnúť na uchytenie zväzku vo vnútri dverí. Reproduktor osadíme a zaistíme plastovými nitmi, pripojíme konektor.

Na nové vodiče zakrimpujeme piny 000 979 009 E, ktoré vložíme do konektora pre svetielko nasledovne:

 • T2s/1 – hnedý 0,35 mm
 • T2s/2 – žltý 0,35 mm

Pre zabráneniu nežiadúcich zvukov odstrihneme asi 6 cm ochrany pre rúrky, nasadíme na nový konektor a zaistíme sťahovacou páskou.

Uvoľnené časti kabeláže upevníme vhodným spôsobom textilnou izolačnou páskou, prípadne sťahovacími páskami.

Tým sú pripravené aj druhé zadné dvere. Pripravíme si ešte svetielka pre umiestnenie do zadných tapacírov.

Úprava tapacírov vzadu, montáž svetielok vzadu

Tapacíre majú nad kľučkou znázornený obrys pre umiestnenie svetielka.

Bohužiaľ, vnútorná časť na to nie je úplne pripravená 🙁 .

Našiel som si fotky aj tapacírov aj pre umiestnenie svetielok kľučiek, neporadilo sa mi nájsť ich dodávateľa.

Neostáva preto nič iné, iba improvizácia a opatrná práca s nožíkom, prípadne vŕtačkou alebo modelárskou frézkou.

Zvolil som pevnejší nôž a skúšal robiť pokusy. Ako už na prvej fotke plánovaného otvoru vidno, medzi dekorom a svetielkom je časť tapacíru. Vyrezáva/vylamuje sa to nie práve najlepšie a najľahšie, pomohlo až odstránenie väčšieho kusu z vnútornej strany a jeho prispôsobenie a prilepenie.

Svetielko by silou gravitácie asi určite nedržalo, napevno lepiť som to nechcel. Preto využijeme obojstrannú pásku (áno, rovnaká ako pri chrómových pásikoch prednej masky).

Kúsok pásky odstrihneme a nalepíme priamo z vnútornej strany tapacíru tak, aby nezasahovala do svetielka.

S druhou stranou som sa pohral a nafotil trošku lepšie. Snáď je to aspoň trochu zrozumiteľne popísané i nafotené. Nič to nemení na fakte, že je nutné časť vnútri tapacíru vyrezať, následne opracovať a zvyšok prilepiť.

Svetielko prilepíme na obojstrannú pásku. Pre krátke vodiče od svetielka je v tapacíroch pripravený jednoduchý úchyt.

Po úprave tapacírov a pridaní svetielok dvere poskladáme. Počas procesu nasadzovania tapacírov nezabudnite na pripojenie nových pridaných konektorov pre svetielka. Po ich zapojení posunieme sivú izoláciu tak, aby prekryla obe časti konektora.

2 komentáre článku “Osvetlenie – vnútorné kľučky dverí (PR-QQ1)

 1. Ahoj, jaké ledky jsi dával do zbytku osvětlení v autě (při výměně ze zelených na bílé) Klasické SMD 3528 obyč bílé nebo nejaké spešl? (Chci aby to mělo stejný odstín jako zbytek auta)

  1. studena biela 2835. ale to nie kazdemu musi vyhovovat, niektore ovladace potrebuju rozmerovo mensie SMD diody. rozne v clankoch sa uvadzaju 0603 a 1206 ak si dobre pamatam tie cisla. len to uz musis experimentovat. mal som doma aj nejake s puzdrom 1206, ale tahali az moc ku modrej farbe a to sa mi nepacilo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Začnite písať požadovaný hľadaný výraz a stlačte ENTER pre vyhľadávanie. Stlačením ESC hľadanie zrušíte.

Návrat hore