Osvetlenie vnútorných kľučiek dverí

Dáme si ešte jeden stručný návod? Prvá montáž prišla spontánne v lete u kamoša. Neskôr som montoval asi ďalšie dve či tri autíčka. U seba som to zatiaľ realizovať nestihol, no možno raz…

Postup zložitý nie je, dá sa to zvládnuť relatívne rýchlo ak človek vie kam siahnúť. Fabia na rozdiel od Rapid-a doteraz osvetlenie vnútorných kľučiek nemala. Ako najľahšia možnosť je využitie LED diód namiesto hľadania a zháňania originál osvetlenia z Octavie či Rapida.

Potrebný materiál

 • 4x – LED diódy – vyhotovenie a farba podľa požiadaviek
 • 4x – úchyt pre LED diódy
 • 4x – rezistor (pre použité LED diódy hodnota 18 kΩ )
 • zopár vodičov
 • textilná izolačná páska

Presný typ diód nemám, boli kupované v miestnom rádioamatérovi. Farba studená biela, no je možné použiť aj iné. K diódam je nutné pripojiť rezistor pre ich ochranu pri napájaní 12 – 15 V, i keď teoreticky k hornej hranici sa veľmi nedostaneme. Pripojené to je na osvetlenie interiéru, konkrétne na ovládače okien. Regulácia jasu je teda spoločná so zvyškom interiéru. Presnú hodnotu rezistoru preto uvádzať asi nebudem, lepšie si to otestovať na základe parametrov na vlastnej dióde priamo na mieste aby osvetlenie nebolo slabé, alebo naopak, príliš silné a oslňujúce hlavne pri nočnej jazde.

Ako na to?

Elektrické zapojenie

Prípravu som si robil na stole. Na mínusový kontakt LED diódy som po skrátení nožičiek prispájkoval ochranný rezistor, plusový je napojený priamo na vodič.

Na oba kontakty i s vodičmi som nasadil zmršťovaciu bužírku, postačiť by mohla i obyčajná izolačná páska. Pripravoval som si rovno osvetlenie na všetky štyri dvere.

Ďalej potrebujeme rozobrať dvere, rovnako ako pri dopĺňaní osvetlenia nástupného priestoru. Kto chce a osvetlenie dverí ešte nemá, môže si to spojiť do jedného celku a zapojiť naraz pri jednom rozoberaní.

Zaujímať nás bude konektor pripojený na ovládanie okien. Zosunieme z neho plastový kryt aby sme sa dostali ku kontaktom.

Výhoda pri tomto konektore je v tom, že v sebe obsahuje ako mínus, tak aj plus. Lepšie povedané, plusová časť je sivý vodič na osvetlenie komplet tlačidiel interiéru.

Z konektora vysunieme postupne oba piny, hnedý pre mínus a sivý pre plus a pripojíme k nim ospovedajúce vodiče od LED diódy. Možno ste si všimli že rád strihám pôvodné piny a nahrádzam ich novými, niekto to radšej odizoluje a prispájkuje. Je možné použiť obe varianty, len nezabudnite spájkovaný spoj riadne zaizolovať.

Elektro časť je tým hotová, nič sa nekóduje. Po zapnutí zapaľovania a osvetlenia interiéru by sa pri správnom zapojení mali diódy rozsvietiť. Nastavenia cez infotainment (rádio) si môžte otestovať reguláciu jasu v časti osvetlenie interiéru.

Mechanická montáž

Chvíľu sme experimentovali kam vhodne umiestniť objímku (držiak) a následne diódu. Nakoniec sme to riskli. Veľkosť otvoru je lepšie si premerať posuvným meradlom podľa zakúpeného držiaku diód.

Začal som menším vrtákom, neskôr zväčšil na požadovanú veľkosť. Držiak sedí, podaril sa aj test s LED diódou.

Nožičky sú pri finálnej montáži v dverách ohnuté aby neprekážali.

Výsledok

Celkom uspokojivý. Možno by nezaškodilo vyskúšať viacero variánt diód a pohrať sa s rozptylom svetla. Účel to však splní i takto, kľučky sú decentne osvetlené a už nehrozí ich hľadanie pri vození pasažierov v tme.


Áno, viem, nie je to originálne riešenie. Originál svetielka sú podstatne drahšie a Fabia na to nemá prípravu. Preto aspoň táto alternatíva… Kto sa chce podeliť o montáž originál svetielok na Fabia III, kľudne v komentároch alebo cez mail.

3 komentáre článku “Osvetlenie vnútorných kľučiek dverí

 1. Zdravím, jakou hodnotu rezistoru jste použil? Aspoň cca po jakých hodnotách se mám dívat. Jsem v tomto směru úplný laik, tak ať nekupuji rezistory s úplně nesmyslnými hodnotami. Děkuji za odpověď. Jirka

  1. všetko závisí od použitých diód (svietivosť, napájanie, spotreba) a od požadovaného jasu. ideálne na začiatok kúpiť trimer/potenciometer a skúšať. alebo zobrať niekoľko rôznych hodnôt a hrať sa

 2. Ahoj, prosím ťa a  pre diódy na zadne kľučky, keď si ešte nemal vzadu el. okna, si ťahal kabliky z predných dverí?
  Ja mam v elektrike len predné dvere, preto sa pýtam.
  Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Začnite písať požadovaný hľadaný výraz a stlačte ENTER pre vyhľadávanie. Stlačením ESC hľadanie zrušíte.

Návrat hore