Výmena sedačiek

Podľa vlastného plánu z minulosti som sa mal zamerať skôr na Dynamic alebo Monte Carlo sedačky. Zatiaľ ich je málo a keď sa niečo objaví, tak úplne mimo môj aktuálny finančný rozpočet. Využil som ale možnosť vymeniť svoje „obyčajné“ Ambition s dorobeným výhrevom za Style s originál výhrevom.

Neviem či pre niekoho sa tento článok bude veľkým prínosom. Ako demontovať predné sedačky som už popisoval pri osvetlení nôh či dopĺňaní vyhrievania predných sedačiek. Zadné som možno spomenul počas montáže vyberateľného svetielka kufra. Tak ma napadá, že ešte ho musím dorobiť aj sebe do auta…

Nové sedačky

Za pomoci kamarátov sa mi podarilo Style sedačky dostať domov až z Čiech 🙂 . Bez problémov sme komplet sedačky naložili do kombi Fabie.

Tieto čierne sedačky by mali pochádzať z výbavy Style, prípadne možno ako príplatok aj niektorého akčného modelu. Nie sú nove, zakúpené od kamaráta skrz neuverejnený inzerát 😀 .

Ťažko popísať ktorá výmena je rýchlejšia či menej náročná, či predok alebo zadok. Pôvodné Ambition sedačky nie sú škaredé pokiaľ sa udržiavajú.

Keby som sa nepustil do čierneho stropu, nemám dôvod ich meniť. Zmenený dekor zo svetlého brúseného hliníka je iba detail, rovnako aj radiaca, ručná či volant.

Výmena zadných sedačiek

Predsa len som začal zadnými, pri kombi prevedení je vyklopenie zadných sedadiel základom pre prepravu väčšieho množstva tovaru. Zatiahnúť smerom hore v prednej časti, preklopiť sedadlá smerom dopredu a odistiť kovové časti z karosérie.

Z neznámeho dôvodu je v dielenskej príručke len náročnejšie vyberanie sedadla hatchback varianty.

Hatchback má nevýhodu v tom, že sa odporúča výmena úchytov po každom vyberaní sedadiel.

Sedadlá odložíme bokom, sklopíme operadlá a dostaneme sa ku plastovému krytu.

Pod krytom je torx skrutka pre kľúč č. 30. Vyberieme ju a kovový úchyt preklopíme smerom dopredu čím dôjde k jeho uvoľneniu.

Tým sme uvoľnili strednú časť zadných operadiel, ostávajú kraje. Na tie postačí väčší plochý skrutkovač, budeme preklápať poistku uchytenia. Priznávam, postup v dielenskej mi k tomu úplne nesedí, dávam preto svoj. Do drážky vložíme skrutkovať s rukoväťou mierne naklonenou dopredu.

Ťahaním, či skôr sklápaním skrutkovača odistíme preklopnú poistku.

Teraz môžeme vybrať najprv menšiu časť (1/3 operadla). Väčšiu časť zatiaľ iba posunieme bokom aby sme sa dostali k spodnému uchyteniu bezpečnostného pásu. Ten drží za kobercom schovaná skrutka pre golu tisíchran M10 rovnako ako predné sedačky.

O niečo viac vpravo (bližšie k dverám) je pod kobercom schovaný konektor. Odistíme na ňom poistku a rozpojíme ho.

Teraz keď už je všetko zo zadnej časti preč, zobral som vysávač a poriadne upratal.

Montáž Style zadných sedačiek som robil v opačnom poradí. Najprv väčšia (2/3) časť do úchytov, na vonkajšej strane preklopiť poistku na zaistenie. Potom prichytiť stredný bezpečnostný pás a zapojiť jeho konektor. Následne menšia (1/3) časť, zaistiť na vonkajšej strane. Nasadiť stredový kovový úchyt, priskrutkovať torx a nasadiť ochranný plastový kryt.

Sedacia časť je len o nasadení na držiaky v karosérii.

Výmena predných sedačiek

Štyri skrutky na každej, nadvihnúť (naklopiť smerom dozadu) a odpojiť konektory. Tu sa nemení nič oproti postupu v článku pre doplnenie výhrevu predných sedačiek či osvetlenia nôh.

Ja som si musel ešte preložiť svetielko na osvetlenie nôh, o tom je ale samostatný článok. Aspoň pár fotiek.

Schránku zakúpené Style sedačky nemali, tú som len prehodiť zo svojich pôvodných Ambition. Samozrejme pre montážou sedačky do auta povysávať aj priestor koľajníc.

Zapojiť všetky konektory, priskrutkovať všetky štyri skrutky, nasadiť hlavovú opierku.

Rovnaký spôsob je použitý aj na poslednú, vodičovu sedačku.

Výsledok

S výsledkom som spokojný, hlavne keď som mal vedľa seba pre porovnanie Style (spolujazdec) a Ambition (vodič) sedačky.

Červených doplnkov sa zatiaľ zbavovať nebudem, i keď ručnú aj radiacu páku doma odloženú pôvodnú mám. Zvažujem čo s dekorom, no vyzerá že ostane aktuálna konfigurácia červeno-čierna. Možno vymením ambientnú lištu za červenú. To má ale čas 🙂 .

Nie sú to Dynamic ani Monte sedačky, no výmena splnila očakávania. Viedla ma k tomu hlavne zmena stropu na čierny a teda zatmavenie takmer komplet interiéru. Navyše som získal aj výškové nastavenie sedadla spolujazdca, čo ocení pravdepodobne hlavne polovička 😳 . Odkladacie schránky som mal už predtým, tu nie je žiadna zmena. No a samozrejme som získal aj originál výhrev sedadiel 😉 .

Na záver ešte približné porovnanie pred a po.


Predaj…

Kto by mal záujem o moje pôvodné Ambition sedačky, nech sa mi kľudne ozve. Najazdených necelých 115 000 km, využívané hlavne predné, zadné príležitostne. Predné sedačky doplnený výhrev, možnosť doplniť svetielka na osvetlenie nôh. Mierne poškodená zadná pravá hlavová opierka. Neposielam, iba osobné stretnutie. Určite časom zverejním aj inzerát.

4 komentáre článku “Výmena sedačiek

  1. I had seats like you from ambition without heating. Thanks to your guide, I was able to adopted heated seats black version with monte carlo in the original, everything cost about 250 euro, in Poland you can sometimes buy a set of such seats in good condition for that much. however, it is worth buying seats from monte carlo for a completely different ride comfort. I recommend.

    1. yes, I would rather buy Monte Carlo / Dynamic seats, but there are very few of them. they are often from an accident and without an airbag. that’s why I’m happy at least for this 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Začnite písať požadovaný hľadaný výraz a stlačte ENTER pre vyhľadávanie. Stlačením ESC hľadanie zrušíte.

Návrat hore