Zmena dekoru palubnej dosky

Nudná nedeľa? To asi veľmi nie, ja si zvyknem niečo nájsť. Bohužiaľ stále nedorazil materiál na dva pre mňa významné projekty a články ku nim. Upraviť palubnú dosku, alebo jej dekor, sa mi podarilo už niekoľkokrát. Táto posledná úprava čakala na realizáciu už pár týždňov. Nie však v takomto rozsahu, no nápad vznikol spontánne spojením niekoľkých nerealizovaných, čiastočne realizovaných prípadne realizovaných a zrušených v minulosti.

Pôvodný strieborný dekor sa hodil pre pôvodný interiér bez úprav (volant, radiaca a ručná brzda, a podobne).

Inšpirácii je niekoľko. Najprv to bola ambientná lišta z internetu či Lukášova Monte Carla.

V zelenom vyhotovení som sa s ňou potrápil už na predošlej Fabii 2.

Aj na Fabii 3 som už ju mal niekoľkokrát, čoho sú dôkazom fotografie. Biela i červená farba, bolo to zaujímave, no stále som mal problém v priestore nad rádiom, pri kolísaní teplôt sa vyťahoval a nenašiel som spôsob pre prilepenie rozumným spôsobom.

Ďalšia inšpirácia je zmena farby či materiálu, napríklad…

I keď s farbami som experimentoval už i ja sám. Najprv to bola čierna lesklá, aby to pasovalo k infotainmentu (rádiu).

Páčila sa mi tá lesklá pre zjednotenie lesklého materiálu po celej šírke auta. Fólia bola lepená doma len narýchlo ako pokus, nie podľa predstáv (škrabance a bublinky). Asi po týždni na základe podnetu na fóre som skúsil inú farbu – červenú. Lesklú som nechcel, tá sa mi v červenom nepáčila, zvolil som červenú matnú.

Jazdil som tak rok i dva mesiace. Zaujala snáď každého koho som viezol či kto videl na živo alebo na fotkách. Fólia bola lacná, podpísalo sa to na kvalite. Z červenej sa postupne vplyvom slnka stávala ružová a strácalo to ten „wau“ efekt.

Preto som zneužil Martinove photoshopové schopnosti a skúsili sme upraviť dekor v kombinácii dvoch farieb. O ďalšom pláne ale netušil ani on, dokonca ani ja že sa mi to podarí realizovať 🙂 .

Mal som pripravené už fólie, ktoré dorazili za pomerne rekordný čas, v čo som ani nedúfal. Jasná bola červenáčierna farba. Rovno som objednal aj sadu náradia pre lepenie.

Materiál je atypický. Ide o velúr (semiš), dosť to pripomína alcantaru. Na dotyk je omnoho príjemnejší ako „chladná“ bežná fólia. Je to len môj pocit. Horšie to bude asi s údržbou, no to sa uvidí časom.

Kupoval som len meter fólie z každej farby. Podľa prepočtov to malo stačiť, dokonca sa mi aj zvýšilo na prípadné opravy.

Postup? Problém som mal v kombinácii ambient+fólia. Jediné čo ma napadlo bolo použitie tenkej 3M obojstrannej pásky.

Nasledovala červená horná časť. Na počudovanie sa s touto fóliou lepšie pracovalo ako s bežnou hladkou. Či už lepenie, alebo aj vyrovnávanie a ohýbanie. Jediný problém mi robilo rezanie v priestore ambient lišty. Až tesne pred koncom som zistil, že je lepšie jedno miesto prejsť viackrát a potom to išlo.

Musel som ešte vyriešiť ako vyrovnať výšku povrchu dekoru voči montážnej časti ambientnej lišty. Používaná fólia a náhodný pokus to vyriešila za mňa. Bola dostatočne hrubá aby som tento výškový rozdiel dorovnal. Využíval som len zvyšky a oplatilo sa.

Nasledovalo prilepenie čiernej časti. Lepenie bez problémov, odrezovanie prebytočnej fólie okolo pásika príšerné. To isté nasledovalo aj na ľavej časti dekoru s tým rozdielom, že v strednej časti (nad volantom) som musel niekoľko cm pásika vynechať. Strednú časť som upravoval podobným spôsobom, ale pásik som neprilepoval.

Montáž do auta už je snáď maličkosť. Musel som trošku obrúsiť plasty pravého výduchu pre prívod napájania k lište. Dekor je len zacvaknutý.

Pohľad cez deň je nenápadný, lištu nemá zmysel veľmi zapínať. Vynikne ale rozdelenie palubnej dosky a snáď zaujme. Lišta nevyzerá nijak vábne…

… no nočné zábery sú zase o niečom inom. Nevynikne farba, ale zato lišta vyniká dokonale.

Na záver ešte krátke videjko z celej zmeny. Dúfam, že sa táto úprava páči nielen mne. Zaujímavé je pozorovať ako sa dokáže meniť odtieň červenej farby podľa dopadu slnka. Fotky a video o tom asi moc nepovedia, treba vidieť naživo.


Kto by mal k dispozícii čierne, alebo čierno-červené sedačky, dajte vedieť. Po tejto úprave sa to doslova pýta. Kľudne i s doplatkami podľa stavu 😉 . Moje majú výhrev, ale iba dorobený.

2 komentáre článku “Zmena dekoru palubnej dosky

  1. Dobrý den, vím že už to je doba a máte asi rozdělané jiné projekty, ale chtěl jsem se zeptat jak jste pořešil napájení toho ambientního led pásku? vidím na obrázkách, že napájení pásku trčí na pravé straně dekoru a „Musel som trošku obrúsiť plasty pravého výduchu pre prívod napájania k lište“, ale zajímá mě kudy vedlo napájení toho pásku. Užil jste 12v cigarotvý zapalovač, usb připojení, nebo jste to nějak pájel do pojistek? díky

    1. zdravim, pripojenie zalezi od poziadaviek. mne nevadilo, ze to svieti aj cez den. preto som to pripojil na novu spinanu poistku. urcite neodporucam spajkovanie pri poistkach, ale radsej vytvorit novu poistku. pripadne pouzit vhodny rozbocovac

      alternativne je mozne vyuzit pripojenie k tlacidlam interieru. vtedy sa bude pasik zapinat iba pri zapnuti podsvietenia tlacidiel (zvycajne v noci alebo za znizenej intenzity svetla)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Začnite písať požadovaný hľadaný výraz a stlačte ENTER pre vyhľadávanie. Stlačením ESC hľadanie zrušíte.

Návrat hore