Výmena BCM jednotky 089 C za 090 D

Ako sa hovorí, aj majster tesár sa utne … alebo kôň má štyri nohy a predsa sa potkne. Tiež nie som neomylný a malo to svoje následky.

Kedysi dávno, myslím že to bolo pri dopĺňaní ASR tlačidla som si omylom pomýlil pozície pinov. Čo čert nechcel, priviedol som si fakt omylom napájanie 12 V na vstup podsvietenia interiéru. Pravdepodobne. Mám pocit že chvíľu to ešte svietilo, no zrazu tma. Fungovalo len osvetlenie budíkov, rádia a klímy, zvyšok nič. Hneď som začal hľadať spôsoby opravy.

Výmena BCM jednotky bola jedna z možnosti opravy. Objednal som si teda presne ten istý model. Bohužiaľ, online ochrana komponentov funguje rovnako ako pri infotainmente, nutný zásah od Škodovky. Nehrotil som to, aj keď tma ma nebavila.

Jednotku som aj rozobral a hľadal chybu.

Osvetlenie interiéru je pin 67 v konektore C. Vonkajšie poškodenie žiadne, spoj vedie k obvodu 5045 EJA.

Mám ešte aj porovnanie s už druhou BCM jednotkou.

Známy skúšal aj prehodiť integrované obvody medzi jednotkami, neúspešne, stále sa to hádalo kvôli online ochrane. Vrátili sme pôvodné súčiastky, pôvodnú jednotku.

Druhý nápad som dostal o pár dní neskôr. Veď predsa keď mi svietia exteriérové svetlá, musia mať odniekiaľ signál. Pozrel som si zapojenia a zvolil ľavú zadnú parkovačku ako zdroj signálu pre interiérové svetlo. Vyrobil som z kúskov vodičov redukčnú Y-rozdvojku a napojil. Interiér sa prebral a svietil. Regulácia jasu bola nemožná, našťastie som tam vrazil predradný rezistor. Pre istotu.

Jazdil som tak pomerne dlho.

Po postupnom dopĺňaní FLA kamošom som po ňom zatúžil i ja. Napojené vodiče som mal už od dôb výmeny čelného skla a montáže svetelného/dažďového senzora. Zrkadlo som objednal a namontoval. Výsledok? FLA nereaguje 🙁 . Vodiče som kontroloval niekoľkokrát, kódovanie tiež. Zrkadlo som skúsil aj v inom aute a tam fungovalo. Chyba teda padla na BCM jednotku.

Ďalší dôvod poobzerať sa po inej BCM jednotke, ideálne overenej. Voľba padla na 6C0 937 090 D. Táto jednotka podporuje aj Front Assist, aj FLA či BSD. Korunky som mal odložené bokom, tak som objednal a začal riešiť servis na výmenu. Prázdniny, dovolenky, služobka a školenia termín posúvali, až sa podarilo v štvrtok 5.9.2019 dohodnúť vhodný termín.

Výmena sa podarila, v servise nepotrebovali ani faktúru, nič. Problém mali s nakódovaním. Auto mi teda s mojim súhlasom vrátili s tým, že funguje len základ ako bolo Turbo vyrobené, teda bez môjho zásahu. Nefungovali ani zadné svetlá, ani svetelný/dažďový senzor, proste nič čo sa týka BCM. Tak hneď na parkovisko pred nákupné centrum a poriešiť aspoň zadné svetlá a svetelný/dažďový senzor. Ten sa mi akosi nedaril, nepomáhali resety, nič. Nakoniec na neviem ktorý pokus sa podarilo a senzor nabehol a začal komunikovať.

Pred odovzdaním auta do servisu som si urobil výpis BCM jednotky. Po návrate zo servisu druhý a pustil sa do porovnávania. Urobil som si poznámky a dúfam že vrátil všetko podľa požiadaviek a potrieb čo som mal.

– svetelný a dažďový senzor
– snímač hladiny ostrekovačov
– zadné FL svetlá
– LED spiatočka
– LED zadná hmlovka
– LED ŠPZ
– zakázanie trúbenia bez zapaľovania
– LED -> všetky ostatné žiarovky
– zoslabnutie DRL pri smerovke
– DRL + blikanie smerovky
– diaľkové + hmlovky
– corner do 73 km/h
– zoslabnutie ŠPZ pri otvorení kufra – musím preveriť či vážne funguje, stále na to zabudnem
– vypnutie vnútorného svetla po otvorení kufra
– osvetlenie nôh
– CH/LH na hmlovky
– bliknutie tretieho brzdového pri zamknutí a odomknutí auta
– blikanie tretieho brzdového pri výstražných smerovkách
– dodatočné zotretie po ostrekovaní čelného skla
– rýchlosť stieračov pri cyklovači
– servisná poloha stieračov
– zastavenie stieračov po otvorení prednej kapoty
– zatrúbenie pri odomykaní a zamykaní
– antitheft
– FLA
– ostrekovače svetiel – netestované

To je asi všetko. Keď som to mal ako tak vrátené do môjho pôvodného stavu, mohol som skúsiť nahodiť FLA zrkadlo. Auto ho spoznalo, čiže chyba nebola v zapojení ale ako som predpokladal, v podpore pôvodnej BCM jednotky. Mám radosť, už len ho niekde poriadne otestovať a naučiť ho správnemu fungovaniu.

Hlavný dôvod v minulosti ale bolo nefunkčné podsvietenie interiéru. To už konečne svieti ako mááááá 🙂 

 

Pokračovanie nabudúce…

Zaujímavé čítanie:
https://www.drive2.ru/l/466933727209979937/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Začnite písať požadovaný hľadaný výraz a stlačte ENTER pre vyhľadávanie. Stlačením ESC hľadanie zrušíte.

Návrat hore