Kessy kľúč bez vystrelovačky

O kľúčoch k autu tu už máme až dva články, jeden o výmene tlačidiel a druhý o výmene plastových dielov za chrómové (kovové) tak do tretice dopĺňam snáď ten najzaujímavejší z nich! Teda za predpokladu, že je v aute namontovaná Kessy jednotka. Pri klasickej spínacej skrinke túto výmenu neodporúčam, pretože planžetu kľúča je nutné pri jej použití manuálne vyberať z tela kľúča.

Ako som spomínal, výmena je vhodná ako pre „full Kessy“, tak aj pre klasické diaľkové odomykanie a zamykanie, postačí nám základné štartovanie tlačidlom „Easy Start“.

Materiál

Základ je mať minimálne 2 kľúče, ten druhý je skôr pre istotu ako záloha, keby sa niečo pokazilo 😀 . Pre výmenu potrebujeme nový obal. V našich končinách nemám predstavu kde by sme mohli niečo podobné zakúpiť, ostáva preto obľúbený Aliexpress.

Zásielka dorazila kompletná za približne 15 dní, v balení sú všetky potrebné plastové aj kovové diely kľúča, vrátane čistej (nevyfrézovanej) planžety a dvoch nálepiek. Jasné, pribalené je logo Škoda aj VW, kľúče využívajú rovnaké.

Pohľad na jednotlivé diely. Všetky vyzerajú kvalitne spracované, farba sedí nič nechýba.

Sranda začne až teraz, pri rozoberaní pôvodného kľúča. Odporúčam pozrieť pre predstavu videá, ale fakt iba pre predstavu…

Rozoberanie či ničenie pôvodného kľúča?

Návod priamo od predajcov z Aliexpress:

Alternatívny návod pre rozoberanie kľúča:

Realita je trošku iná, minimálne voči prvému videu. Ako pri výmene tlačidiel či kovových dielov, začneme otvorením zadného krytu a vybratím batérie.

Telo kľúča vyzerá ako jednoliaty celok. Otvoriť sa dá, ako dokazujú videá. Problém je v tom, že oba najväčšie diely sú k sebe prilepené.

Skúsime šťastie pri kĺbe vystreľovacieho mechanizmu planžety, ideálne ploché skrutkovače alebo pevné plastové páčidlá. Pozor na ruky a prípadné poškodenie kľúča!

Fakt na to treba s citom a postupne. Pokiaľ vám ide čisto o rozobratie bez opätovného použitia obalu, kľudne použite aj väčšiu silu. Ale opäť pozor, vo vnútri sa nachádza plošný spoj, ktorý sa nesmie poškodiť! Všetko robíte na vlastné riziko!

Ja som sa snažil si pomáhať ako sa dalo, preto som skúsil opačnú (chrbtovú) stranu. Podarilo sa mi ulomiť kúsok jednej strany, našťastie to nemá vplyv na nič a je to chránené okrasným plastovým či kovovým krytom.

Pri planžete opatrne, mechanizmus vystreľovania je riešený cez pružinku.

Po otvorení planžety v mieste kde sú identifikačné údaje potrebujeme taktiež od seba bočnice opatrne odlepiť.

Pohľad na spomínané diely vystreľovacieho mechanizmu a planžety.

Plošný spoj, ktorý nesmieme poškodiť, plus moja poškodená bočnica.

Z pôvodného kľúča vyberieme opatrne plošný spoj. Okrem neho použijeme ešte planžetu a batériu (ak je v dobrej kondícii).

Konečne skladáme

Nič nie je nutné lepiť, iba správne poskladať. Do horného plastového obalu nasadíme tlačidlá, tie prekryjeme gumenou podložkou.

Pre istotu kontrola, či plošný spoj pasuje ako má a kde má.

Pred nasadením zadnej časti osadíme plošný spoj a kryt zacvakneme na doraz. Kolík musí sadnúť do dierky 🙂 .

Vložíme batériu a zakrytujeme. Vrchná chrómová kovová časť je zasunutá a drží pevne pokope obe bočnice. V priestore pre logo je otvor pre zaistenie spomínaného plastového vnútorného krytu.

Ostáva prilepiť vhodné logo, v našom prípade Škoda 😉 .

Ešte planžeta!

Diaľkové ovládanie otestujeme pri aute, štartovanie v aute. Kvôli bezpečnosti vyvojári v Škodovke mysleli aj na zadné vrátka, v našom prípade bočné predné dvere vodiča. V nich sa pod krytkou nachádza zámok pre núdzové otvorenie dverí pri vybitej batérii kľúča. Viac informácii je v návode k autu.

V podstate máme dve možnosti:

  • nájsť kľúčovú službu a nechať vyfrézovať planžetu podľa pôvodného kľúča
  • preložiť pôvodnú planžetu do nového upevňovacieho mechanizmu

Zvolil som si druhú možnosť. Potrebujeme rozobrať novú aj pôvodnú planžetu z ich úchytov. Nová planžeta dosť pevne drží v plastovej časti. Odporúčam hrubú handru a uchytiť do zveráku, planžetu ťahať napríklad kliešťami.

Pôvodnú planžetu drží v kovovej časti vystreľovačky kovový čap, poistka. Na jej vytlačenie použijeme vhodný pevný skrutkovač, ihlu alebo podobne.

Pôvodnú planžetu zasunieme a silou dotlačíme do čiernej plastovej časti. Vložíme hotovú planžetu do nového kľúča.

Výsledok

Okrem vynoveného vzhľadu kľúča je výhoda aj v tom, že sa kľúč vo vrecku nedokáže samovoľne „vystreliť“, pretože sa nemá čo otvoriť. V každom prípade je kľúč o niečo ťažší, ale hlavne elegantnejší položený niekde na stole. Diaľkové ovládanie sa nemení, pri Kessy dokonca kľúč ostáva v bezpečí vrecka alebo kapsičky počas otvárania i štartovania. V prípade potreby je v zálohe spomínaná planžeta, ktorú vyberieme po odistení vrchnej časti kľúča do strany.

Pre ukončenie trilógie o kľúčoch ešte porovnanie všetkých troch „generácii“ 🙂 .


Zdroje a viac info:
https://www.drive2.ru/l/599422679333752485/
https://forum.skodahome.cz/key-upgrade

2 komentáre článku “Kessy kľúč bez vystrelovačky

  1. Perfektní návod! Chci se optat, do vystřelovacího klíče se vejde s trochou snahy i CR2032. Zde vidím 2025, vejde se tam i 2032? Děkuji

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Začnite písať požadovaný hľadaný výraz a stlačte ENTER pre vyhľadávanie. Stlačením ESC hľadanie zrušíte.

Návrat hore