Projekt ticho – 2. Vedenie predných pásov

Pokračujeme ďalšou časťou projektu ticho. V prvej časti som riešil utlmenie sklápania stropných madiel. U niekoho to bolo skôr pohoršenie, pretože už aj autá z pred 20 rokov podobné tlmenie mali a nové to nemajú?!

Táto časť nepochádza z mojej hlavy, ale od užívateľa Miklisek na SkodaHome fóre. Musím uznať, že nápad to je skvelý. B-stĺpiky sa nachádzajú približne v úrovni hlavy, či už výškovo alebo vzdialenostne. Plasty interiéru áut triedy Fabia a Rapid sú tvrdšie ako by niekto čakal. Keď som kedysi rozoberal Roomstra či Octaviu, stĺpiky boli vo vnútri podobne upravené (v menšom rozsahu samozrejme) už od výroby. Problém vzniká hlavne pri nerovnostiach na ceste alebo kolísaní teplôt interiéru.

Čo budeme potrebovať?

  • textilná izolačná páska
  • obojstranná páska
  • velúr/filc alebo iný tenký tlmiaci materiál. Možno by pomohla aj samolepiaca „semišová“ fólia.

Postup demontovania stĺpikov už som popisoval pri zmene interiéru na čierny. Dokonca celú túto úpravu som realizoval spolu so striekaním naraz. Stĺpiky musíte dostať z auta von. Opatrne odkloniť nápis AIRBAG, pod ním povoliť torx skrutku. Uvoľniť spodný tisíchran vedenia pásu po demontovaní prahovej lišty.

Teoreticky je možné stĺpiky vytlmiť aj v aute, no na stole je k tomu lepší prístup.

Rozdelenie jednotlivých dielov som opísal v predošlom článku.

Ďalšie kroky sa popisujú komplikovane. Miklisek nakreslil jednotlivé diely na papier a zoskenoval. Dovolím si priložiť jeho pdf súbor.

Pre istotu a zároveň inšpiráciu som si stiahol aj fotky z fóra.

Začal som si vystrihovať jednotlivé časti a podľa nich strihať aj filc.

Pokiaľ vám niektoré diely nesedia presne, stačí improvizovať a trochu si ich poupraviť, Toto je skôr ako inšpirácia, než nutné dodržiavanie postupu a rozmerov.

Ak uznáte za vhodné, môžte si doplniť pásku/filc aj na iné miesta. Pokiaľ to je všetko, môžte jednotlivé diely vnútornej časti poskladať.

Pred vložením vnútornej časti do stĺpika som okraje ešte obalil do textilnej izolačnej pásky v mieste posunu.

Výsledok?

Uspokojivý 🙂 Viac sa asi v tejto oblasti vymyslieť nedá.

Nastavenie pásov ide tuho, nastavím ho raz a polohu nezvyknem menit, nepočujem už žiadne pazvuky. Maximálne ešte môžte skúsiť karosériu z vnútornej strany vytlmiť tlmiacim materiálom. Pozor však na vedenie pásov!

Stĺpiky nasadíme do auta rovnako ako po ich striekaní.

Pokračovanie v projekte ticho nabudúce…

Zdroj a inšpirácia:
forum.skodahome.cz

Ďalšie diely projektu ticho:
  1. tlmenie stropného madla
  2. vedenie predných pásov
  3. tlmenie interiéru
  4. textilná izolačná páska

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Začnite písať požadovaný hľadaný výraz a stlačte ENTER pre vyhľadávanie. Stlačením ESC hľadanie zrušíte.

Návrat hore