Projekt ticho – 1. Tlmenie stropného madla

Tlmenie stropných madiel nie je úprava typu „musím mať“. No mal som ju už dávno, zhruba mesiac po kúpe auta v roku 2016. No zatiaľ som sa nedokopal k tomu, aby som to zverejnil aj ako postup či inšpiráciu na úpravu.

Keď niekoho vozíte, možno tie stropné madlá aj využije. Hlavne pri ostrejšej jazde 😀 . Priznám sa, že ja osobne vodičove používam skôr pri nudnej kolónovej jazde, kde si ruku zavesím na madlo a prípadne sa o ňu opriem. Ak však madlo pustím, zaklapne sa a dosť sa mi nepáči ten zvuk. Preto práve táto úprava v cene pár drobných a madlo sa sklopí plynule a nie je o ňom ani počuť.

Ako materiál je potrebná jediná vec (za predpokladu, že sú madlá v aute). Tou sú tlmiace valčeky, na Aliexpress-e dostupné ako ceiling handle damper.

Madlá potrebujeme z auta vybrať, popis napríklad pri zmene stropnice.

Či už je stropnica pôvodná šedá, alebo čierna, žiadny rozdiel v postupe nie je.

Tlmiaci valček sa pridáva presne na opačnú stranu ako je pružinka pre zaklapovanie madla. Odklopíme krytku, odporúčam si ju aj jednoducho vybrať z vodiacich úchytov.

Dlhými plochými kliešťami musíme dostať von plastový čap. Stačí povytiahnuť a potom už len z vnútornej strany niečím vytlačiť (kliešte, skrutkovač a podobne).

Vytiahnutím čapu je možné základňu madla odobrať od jeho zvyšku.

Pripravíme si valčeky na montáž. Vložíme do drážky základne madla a snažíme sa orientovať výstupok na valčeku tak, aby smeroval smerom dnu (ku madlu).

Ak sa nepodarí otočiť valček správnym smerom, nie je to žiadny problém. Celý sa dá pretočiť aj dodatočne tak, aby spomínaný výčnelok zapadol do madla na vyhradené miesto.

Ostáva už len zatlačiť na pôvodné miesto vytiahnutý čap.

Nasadíme krytku a zopakujeme pre všetky ostatné madlá.

Osadenie madiel do auta je už len vecou ich zacvaknutia. Prikladám aj pôvodné video, nové s čiernymi madlami som netočil. Madlá sťahuje (teda skôr vyťahuje) do zatvorenej polohy pôvodná pružina, doplnené valčeky sa ju snažia pribrzdit.

Zdroj a inšpirácia:
https://forum.skodahome.cz

Ďalšie diely projektu ticho:
  1. tlmenie stropného madla
  2. vedenie predných pásov
  3. tlmenie interiéru
  4. textilná izolačná páska

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Začnite písať požadovaný hľadaný výraz a stlačte ENTER pre vyhľadávanie. Stlačením ESC hľadanie zrušíte.

Návrat hore