Výmena hagusov

Jedna zo starších úprav. Už od kúpy auta som sa snažil zbaviť čiernych doplnkov v exteriéri, dnes sú to tri roky čo som sa dostal aj k výmene hagusov.

Hagusy (pozdĺžny nosič) sa montoval iba na combi variantu Fabie III. Jej predchodca, Fabia II umožňoval hagusy aj na krátkej hatchback variante vo výbave Scout. Existujú aj autá úplne bez hagusov, ich doplnenie na Fabiu II či Roomstra nebol problém. Na trojkovej rade upravili strechu a údajne chýbajú výztuhy. Ak má niekto fotky bez stropnice na Fabii bez hagusov, môžme porovnať fotografie či sú skutočne rozdielne. Celkom ma to zaujíma, no kombi väčšinou hagusy až na pár prípadov má.

Hagusy som zakúpil a osobne vyzdvihol vo firme Mihocar v Uherskom Hradišti. Občas sa objavia aj na poľskom Allegro či BT-Cars.

Čísla dielov pre strieborné hagusy: 6V9860025A6V9860026A

Komplikovanejší a časovo náročnejší je proces príprav a rozoberania ako výmeny hagusov.

Postup vymeny v skratke:

  • demontovať slnečné clony
  • demontovať predne stropné svetlo
  • demontovať zadne čítacie svetlá
  • demontovať madlá
  • demontovať A-stĺpiky
  • demontovať D-stĺpiky
  • demontovať príchytku stropnice pri zadnej anténe
  • opatrne vybrať stropnicu von z auta, teoreticky ju stačí zvesiť, ale kvôli lepšiemu prístupu som ju vybral

Nápomocný bude určite návod na zmenu farby stropu, je tam popísaný každý krok vrátane fotografií z rozoberania i skladania.

Po odstránení stropnice získame prehľad o pomerne prázdnej streche s minimom tlmiaceho materiálu a pár vodičmi či airbagmi.

Hagusy su uchytené pomocou matíc, celkovo osem kusov, po štyri na každej strane. Ak dobre pamätám, postačí gola č. 10.

Pohľad bez hagusov prezrádza využitie akejsi „priechodky“, dosť mi to pripomína lisovacie matice čo používame v robote alebo som ich využil aj pri montáži BSD. Len sú priechodzie, závit sa nevyužíva.

Ako som spomínal v úvode, dodatočné doplnenie na autá bez hagusov neviem či je možné. Ak by sa o to niekto pokúsil, mám nafotené aj vzdialenosti a približné rozmery.

Pre montážou strieborných hagusov som strechu vyčistil technickým benzínom. Hagusy nasadil a naskrutkoval späť všetkých osem matíc.

Autíčko prekuklo, pridalo to podľa mňa trošku elegancie. Jedna staršia fotka hneď po namontovaní, plus si dovolím pridať pár aktuálnejších 🙂 .

Onedlho na svoju výmenu som realizoval výmenu aj na Martinovom striebornom aute. Pasuje to tam rovnako dobre 😉 .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Začnite písať požadovaný hľadaný výraz a stlačte ENTER pre vyhľadávanie. Stlačením ESC hľadanie zrušíte.

Návrat hore