Výmena Swing+ za Swing+ s kamerou!

Nedávno som zverejnil oneskorený článok o výmene infotainmentu Swing za Swing+. Táto výmena však nenaplnila moje očakávania, teda žiadny video vstup pre cúvaciu kameru sa nekonal 🙁 . Som tvrdohlavý, tak si ide za svojím cieľom kým sa dá a možnosti to dovolia…

Ako som spomínal na konci článku, určite sa dopátram správnej verzie. Skúsili sme to riešiť cez ETKA katalóg dielov priamo v Škodovke. Z predošlých mojich poznámok a poznámok na fóre sme získali aspoň základné rozdelenie jednotlivých verzií Swing infotainmentu (rádií). Základné rozdiely sú Bluetooth, DAB, podpora cúvacej kamery.

Rozdiely medzi verziami

  Bluetooth DAB cúvacia kamera
Swing:      
6V0 035 867 A nie nie nie
6V0 035 867 B nie áno nie
6V0 035 867 C nie nie nie
6V0 035 867 D nie áno nie
6V0 035 871 B až D áno nie nie
6V0 035 869 B až D áno áno nie
6V0 035 871 E áno nie áno
6V0 035 869 E áno áno áno
Swing+ :      
6V0 035 871 H áno nie nie
6V0 035 869 H áno áno nie
6V0 035 871 J áno nie áno
6V0 035 869 J áno áno áno

 

Nie ku všetkým mám aj „dôkaz“, ale pre príklad to dúfam postačí.

Kto má možnosť doplniť aj ostatné čísla, kľudne do komentárov a priebežne aktualizujem.

Mechanické rozdiely

Navonok je možné rozoznať len niektoré prvky. Pri obyčajnom staršom Swing-u je to hlavne verzia bezs bluetooth. Postačí pohľad na tlačidlá z prednej časti – pri bluetoothovom je tlačídlo PHONE, pokiaľ bluetooth neobsahuje, namiesto neho je tlačidlo MUTE.

Pohľadom zo zadnej strany je zistiteľná prítomnosť DAB, teda možnosti pripojenia antény pre digitálny DAB príjem. Tu fotky bohužiaľ nemám.

Swing voči Swing+ je odlíšiteľný veľkosťou displeja, tlačidlami a dizajnom. Pôvodný Swing má okolo displeja matný rámček, rámček je z dvoch častí. Swing+ má lesklý jednoliaty rámček a väčší displej.

Swing+ pokiaľ mi je známe obsahuje bluetooth stále, zatiaľ som neobjavil s tlačidlom MUTE namiesto PHONE. Zo zadnej strany opäť možnosť pripojenia DAB antény.

V oboch verziách je však stále skrytá možnosť pripojenia cúvacej kamery. Zatiaľ jediná spoľahlivá kontrola je po rozobratí základnej jednotky, či už pri Swing alebo aj Swing+ verzii. Swing som rozobral už dávno, fotky sú v samostatnom článku.

Podarilo sa mi nafotiť rozdiely plošného spoja základnej jednotky pre Swing+.

Pokiaľ by mal niekto záujem, mám to nafotené v plnom rozlíšení v rámci možností mobilu (20 MPix, pomer strán 4:3).

Zásadný rozdiel je v hlavnom čipe Techwell TW9900 DBTA1-GR 1802. Za predpokladu, že som to dobre opísal. Jeho doplnenie možné podľa predpokladov nebude záležitosť pár minút, okolo tohto čipu je možno ďalších 20-30 súčiastok. Podobne je to i zo spodnej strany, rozdiel v prepojoch a súčiastkách.

Konečne sa podarilo?!

Ako možno tušíte podľa fotiek dvoch Swing+ vedľa seba či nad sebou, začiatkom decembra som dostal od známeho tip na Swing+ s indexom J – podpora cúvacej kamery! Neváhal som kontaktovať predajcu na poľskom Allegro, dohodol si dodanie a čakal. Rádio dorazilo riadne zabalené.

Rádijko dorazilo celé. Skúsil som ho hneď zapojiť v aute.

TIP: ak chcete v aute skúšať rádio s ochranou komponentov, odpojte CAN linku. Rádio síce nebude vedieť nič o aute, ale aspoň je možné otestovať zvuk a dotykovú obrazovku.

Ako pri prvom Swing+, upravil som si podsvietenie tlačidiel na bielo (prehodil zo svojho biele na toto nové, a z nového zelené na moje terajšie, ktoré som predal ďalej).

Servis sme dohodli behom pol dňa, zobral som si dovolenku a urobil výlet, tentokrát do Brna. Zároveň som vybavil aj iné veci, prerobiť pár áut, najazdiť 925 km. No stálo to za to…kameru som stihol namontovať pri čakaní na parkovisku, zvyšok vodičov som mal napojený už dávno z čias pokusov so spätným zrkadlom. Prvý test teda úspešný a mohol som pokračovať ďalej.

Doma som sa potom trošku hral s prispôsobením svojho kódovania.

Trošku zamrzí, že nie všetky funkcie sú prístupné. Po snahe aktivovať Rozpoznanie únavy celá ponuka asistentov prestála komunikovať. Vyriešené adaptáciami a vypnuté nepodporované možnosti.

Čo sa týka hlavného cieľa, cúvacej kamery, ten sa mi podarilo splniť. Vybratý Swing+ 6V0 035 871 J je žiaľ bez DAB tunera. Rádio nepočúvam, navyše ani netuším, či by v našich končinách malo zmysel. Možno raz…

Kamera je použitá zatiaľ iba z číny z dôvodu staršieho ročníka a teda menšieho madla. Z toho dôvodu zatiaľ nie je pripojený ani ostrekovač ktorým disponuje originál kamera. Nastavenie zobrazovaných parametrov kamery je dostupné (jas, kontrast, sýtosť).

Jeden problém ma čiastočne stále trápi, upozornenie po vyradení spiatočky. Mám ale pocit, že je to stále len prvé preradenie. Budem skúmať ďalej a uvidíme. Ale som rád, že konečne funguje 🙂 .


Zdroje a odkazy:
https://www.oemvwshop.com/search/?q=6v0035867

Mimochodom, na to odkaze je možné preveriť aspoň základné vlastnosti požadovaného infotainmentu vyhľadaním vlastného čísla a indexu.

33 komentárov článku “Výmena Swing+ za Swing+ s kamerou!

 1. Hello,
  If all is true this is missing from the camera which extends the operating time. Because if we take out the gearshift from the back, the camera / radar would still work, but the reverse light would no longer work, so the camera would turn off, causing the radio to fail. I think that’s the problem.
  Solution:
  https://www.aliexpress.com/item/32816319438.html?spm=a2g0o.detail.1000014.19.327c14d8oiE4pI&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.13338.128125.0&scm_id=1007.13338.128125.0&scm-url=1007.13338.128125.0&pvid=38b6b4e8-3af9-499b-bffb-ff9298f8207b

  1. Yes, there will certainly be a problem. there are several solutions, one of them is your message. someone can make a similar device himself 🙂

   I solved it in a different way. since I was planning to plug in the original camera, I have the cable stretched from the fuse, I just had it on the spare pine connector of the camera, ie not connected. it was enough to replace it with the reverse cable and the camera responds as it should 🙂

   it has one drawback (and will probably not be a problem in the future) – the camera is always powered when the ignition is turned on. even when driving forward. information about the return signal is taken by the radio via the CAN communication line;)


   áno, v tom problém určite bude. riešenia sú viaceré, jedno z nich aj tvoj odkaz. niekto si dokáže vyrobiť podobné zariadenie aj sám 🙂

   ja som to vyriešil trochu iným spôsobom. keďže som plánoval zapojiť originál kameru, mám natiahnutý kábel až od poistky, len som ho mal na rezervnom pine konektora kamery, teda nezapojený. stačilo ho vymeniť s káblom od spiatočky a kamera reaguje ako má 🙂

   má to jednu nevýhodu (a snáď nebude robiť v budúcnosti problémy) – kamera je napájaná stále po zapnutí zapaľovania. i pri jazde dopredu. informáciu o signále spiatočky si rádio berie po komunikačnej CAN linke 😉

   1. I bought a universal camera so this is a must if I don’t want an error message. But it will turn out when everything arrives. I wrote you a mail anyway! 🙂

 2. Zdravím, chtěl bych se zeptat, nebo spíše poradit. Mám rádio Swing II – 5E0 035 871 B a snažím se na něm rozchodit zadní parkovací kameru. Do modrého konektoru jsem na pin 6 a 12 připojil koaxiální kabel s cinch konektorem (pin 6 signál, pin 12 zem). Dále jsem provedl kódování v modulu 5F, Byte 19, Bit 4. Na cinch jsem připojil na zkoušku digitální foták s video výstupem a zařadil zpátečku. Na vteřinu se objevila obrazovka, na které by měl být vidět obraz z kamery. Bohužel obraz byl černý. Následně vyskočí upozornění: Zpětná kamera „Rear Assist“ je nyní nedostupná. Při dalším zařazení zpátečky se toto upozornění nezobrazí, ale v modulu 5F se uloží chyba něco ve smyslu že není signál ze zpětné kamery. Foťák jsem zkoušel připojit i s mírným zpožděním oproti zařazení zpátečky, ale bez výsledku. Dovedl byste poradit, kde by mohla být chyba? Nějak mi docházejí nápady.

  Díky Tomáš

  1. v tomto clanku sa riesi hlavne vymena radia. na kameru tu mam iny clanok…
   riesim tu hlavne Fabiu, radio je podla cisla dielu z Octavie…

   radio podporu cuvacej kamery ma. tak aspon niekolko moznosti:
   – doplnit kodovanie do jednotky 10 pre PDC:

   – nepouzivat ziadne spojky, idealne tahat kabel od modreho konektora radia az priamo ku kamere. maximalne na konci pouzit jeden konektor pre pripadne rozoberanie. riesili sme podobny problem. ked som to chalanovi zapojil priamo (teda vynechal cinch podla foto nizsie), kamera zacala komunikovat. pisalo sa o tom aj na fore – https://forum.skodahome.cz/topic/126737-parkovac%C3%AD-kamera/?do=findComment&comment=2424162

 3. Je, tak to se omlouvám, neměl jsem v plánu ve vlákně zmatek 🙂
  V každém případě děkuji za typy. Konektor jsem použil zatím jen pro testování. Pokud by kamera fungovala, konektorů bych se vyhnul.
  Ještě bych se zeptal na kódování v modulu 10-Park/Steer Assist, Bite 2, Bit 4-5, toto je potřeba nastavovat vždy? V žádném návodu jsem se s tím nesetkal a ani u Vás o tom nebyla zmínka.

  Díky Tomáš

  1. kodovanie v jednotke PDC asi podmienka nebude, bola to len jedna z moznosti co ma napadli. ja by som to skor stavil na ten prepojovaci kabel. este jedna alternativa, nepouzivat pribaleny kabel ku cinskym kameram ale natiahnut novy koaxialny 50 ohm video kabel. ja ho kupujem v miestnom radioamateri, niekde v clanku ku kamere mozno bude aj fotka

 4. Tak záhada vyřešena, po překontrolování všech konektorů jsem zkusil přepnout zkušební kameru z PAL na NTSC a ejhle vše funguje jak má. Kódování stačilo jen v modulu 5F.
  Díky

  1. no, it doesn’t work …
   necessary SWaP code and activation in the service. but this is not possible without replacing the BCM unit, which also has this data in it


   nie, nefunguje to…
   nutný SWaP kód a aktivácia v servise. to ale nie je možné bez výmeny BCM jednotky, ktorá má tieto údaje uložené aj v sebe

    1. OK, I already retrofitted the swing with swing + (6V0 035 871 J) and the camera is on its way :).
     I also tried to install the Smartlink with the local dealer officially (they stated that they can do that), but you were right – it cannot be done with the current BCM.
     Anyways, I’ll live without it but I have another problem. Cannot access the coding section, I’m receiving „no coding information is available for this ECU“ for the 5F module. Adaptations are working fine but the coding – no. At first, I suspected the VCDS version but just updated to 20.4.1 but it’s still the same.
     What do you think? Is it because of the errors that the module logs about the rear speakers (they are also in the to-do)and the missing camera or it’s something else?

     1. I doubt. the speakers should not be affected. the camera is not encoded in the radio, but in the PDC unit

     2. It turned out that I don’t have „Labels“ (.clb) file in my VCDS instance. Do you guys know, can I download the file from somewhere and then import it here (excluding ross-tech solution)?

     3. Hello,
      Have you tried to activate the smartlink with the kit 000054830A?

      Thank you

     4. if the Swing + was not in the car from the factory, impossible. it is also tied to the BCM unit and I do not plan to change it

 5. Radio Swing+ už disponuje aj službou MirrorLink resp. Android auto ? Mám totiž obyčajný Swing s bluetooth a chcel by som ho zmeniť kvoli Android Autu preto sa pýtam.

  1. áno, ale je problém s aktiváciou Smartlink funkcie. autorizovaný servis to nevie, na Slovensku snáď to zvládne Motorr Diag v KE alebo potom v ČR to robia chalani z NSF Car Retrofits (na FB majú stránku). len treba počítať s vyššou cenou (presne ale netuším, už mám Amundsen)

   1. Aha čiže pokiaľ som správne pochopil potrebujem správne Swing+ rádio aj novú BCM jednotku a potom mi to možno bude fungovať teda ak to dám spraviť u niekoho čo si vyššie spomínal. Resp. ak budem chcieť to android auto tak potom jedine nejaké Android Rádio.

    1. nie!
     – na Swing+ nepotrebujes nic, len zohnat radio
     – ak chces AndroidAuto, nepotrebujes Android radio
     – ak chces AndroidAuto, potrebujes len najst spravnych ludi na aktivaciu

     1. Aha dobre tak ak len výmena toho môjho Swing za Swing+ a nič iné tak je to fajn. Myslel som si, že musim meniť aj BCM jednotku lebo hore si niečo také spomínal, že „nutný SWaP kód a aktivácia v servise. to ale nie je možné bez výmeny BCM jednotky, ktorá má tieto údaje uložené aj v sebe“.

     2. to patrilo pre Smartlink, ak to chces kompletne. ale uz to vedia obist a Smartlink aktivovat aj bez vymeny BCM

 6. Ahoj, viem že si to riešil na fabii ale nevieš mi náhodou poradiť či pôjde kamera na o3 swing+ 5E0 035 867 J predtým než ho kúpim a zistím či pôjde či nie? Ďakujem

 7. Ahoj mam octaviu 3 radio swing oznacenie SEOO35871 na aute uz bola civacia kamera ale ked dam spiatocku kamera nezobrazi sa dakujem za aku kolvek odpoved

 8. Czesc,
  posiadam radio o oznaczeniu 6V0 035 871 D, wg tabeli nie powinno posiadac bluetooth, ale posiada, czy w zwiazku z tym jest możliwe, że kamera zadziała?

  1. tabela pokazuje, że 071 D obsługuje Bluetooth. według strony internetowej sklepu VW OEM, to radio nie obsługuje kamery:
   KA0 – Without camera systems/accident sensors

 9. Dobré ráno zo Španielska, v prvom rade vám ďakujem za vaše publikácie, sú veľmi užitočné. Chcem vymeniť svoje rádio Swing 6V0035871D za Swing+ 6V0035869J, ktoré som našiel na eBay. Môj zámer je mať v aute android auto, čítal som, že ak nie je pripojená linka CAN, neotvorí sa ochrana komponentov, čo je linka CAN? . Keďže linka CAN nie je pripojená, predstavujem si, že nebudem môcť nainštalovať cúvaciu kameru ani nebudem môcť používať ovládanie na volante, ale to nie je problém. Potrebujem nejaké extra káble? Ide len o výmenu jedného rádia za druhé? Ďakujem veľmi pekne a ospravedlňujem sa za jazyk, použil som prekladač.

  1. CAN linka je komunikačná linka, dátový prenos medzi jednotlivými riadiacimi jednotkami v aute. jej dlhodobé odpojenie neodporúčam! nefunguje žiadna komunikácia rádia s autom, na rádiu nebude možné ovládať nastavenie auta, ani sa pravdepodobne nebude rádio automaticky zapínať a vypínať. odpojenie CAN linky je vhodné len krátkodobo, napríklad na otestovanie, či zakúpené rádio svieti a funguje. navyše auto bude hlásiť aj chyby na diagnostike, pretože mu bude chýbať komunikácia s autorádiom

   Swing+ montovaný ako náhrada za Swing oficiálne nepodporuje Android Auto. čo som akurát neskúšal, že ako sa to bude správať pri odpojenej CAN linke. ak dôjde k pripojeniu CAN linky a odstráneniu ochrany komponentov v autorizovanom servise, automaticky sa Android Auto (celý Smartlink) deaktivuje a už to nedokážu naspäť nahrať. z toho dôvodu je vhodnejšia výmena Swing za Amundsen

   extra káble treba pri doplnení cúvacej kamery. plus doplnenie DAB antény, ak využijete DAB (digitálne) rádio.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Začnite písať požadovaný hľadaný výraz a stlačte ENTER pre vyhľadávanie. Stlačením ESC hľadanie zrušíte.

Návrat hore