Make-up svetielka

Už počas prerábania interiéru a hlavne stropu do čiernejčiernej sa mi podarilo zohnať slnečné slony s prípravou pre osvetlenie tzv. make-up zrkadielka. Na doplnenie mi chýbala odvaha a pár dielov. Prečo odvaha? Je nutné nájsť vhodné umiestnenie aby neprekážalo svetielko clone či tvarovaniu karosérie. A ešte rezať…brrr.

Zoznam dielov dlhý nie je, clony, svetielka, pár konektorov a pinov s káblikmi. Make-up svetielka sú výsadou drahších vozidiel, no keď už sa mi podarilo zohnať clony s možnosťou ich zapínania a vypínania, prečo to nevyužiť.

Clony s možnosťou osvetlenia je možné identifikovať jednoducho – priamo v úchyte sú dva vodiče (hnedý a čierny).

Zoznam dielov

  • 2x – 1K0 947 109 – make-up svetielko
  • 2x – 36 mm žiarovka alebo LED
    alebo 2x – 5F0 947 109 C xxx (82V/9B9 – čierna, Y20 – šedá) – make-up svetielko, originál LED
  • 2x – 3B0 868 829 – kovový rámček (nie je nutný)
  • 2x – 1J0 971 972 – konektor pre svetielka
  • 4x – N 103 357 06 (000 979 019) – miniISO pin
  • 2x – 1J0 973 119 – konektor pre pripojenie clony
  • 4x – 000 979 131 E – mini ISO pin
  • 2x – ISO pin

Elektro príprava a zapojenie

Schému pripojenia budete medzi schémami na Fabiu 3 hľadať márne, ja som preto čerpal zo schém pre Superb 3.

Aby to bolo snáď trošku zrozumiteľnejšie, pokúsil som sa to prekresliť s pridaním aj približných dĺžok vodičov.

Konektor svetielka aj konektor pre pripojenie clony je 2-pinový, do oboch idú miniISO piny. Farby vodičov som volil podľa domácich zásob, pre istotu som svoje farby uviedol aj do nákresu vyššie.

Dĺžky som mal orientačne poznačené, preto som si prípravu mohol vyrobiť aj mimo auta s rukami nad hlavou.

Pre ďalšie pokračovanie a aj jednoduchší prístup som opäť zložil dole stropnicu a nakoniec aj vybral von z auta. Postup na jej rozoberanie a demontáž bola spomínaná už v prípade hagusov či čierneho stropu.

Zároveň som špekuloval ako vhodne umiestniť vodiče trčiace z clony. Nie je to podľa mňa top riešenie, ale iné ma skutočne nenapadlo a potreboval som mať prístup ku konektoru aj po nasadení stropnice aj clon.

Zväzky pripravené, umiestnenie clony preverené, mohol som začať s umiestňovaním do auta a pripojeniu na predné stropné svetlo. 3-pinový konektor stropného svetla som otvoril a za pomoci vypichovákov (alebo postačia aj dva špendlíky) vybral postupne pin 3 a 2. Prečo postupne? Pre istotu, aby sa vodiče vytiahnuté z konektora nespojili.

Z hnedého vodiča na pozícii 3 som odstránil pin, pridal dva hnedé vodiče smerujúce ku konektoru slnečných clon – jeden pre vodičove svetielko, druhý pre spolujazdca, a dal nový pin.

Rovnako som postupoval aj pri pozícii 2, k červeno-čiernemu vodiču som pridal 2 bielo-červené, opäť vodič/spolujazdec.

Konektor som uzavrel a vodiče omotal textilnou izolačnou páskou. Keďže mám v aute stropné svetlo catvision, mám tam natiahnutý vodič navyše.

Zväzky som prichytil k pôvodnej kabeláži sťahovacími páskami, pomôže aj textilná izolačná páska.

Tým by bola elektrická časť montáže hotová.

Mechanická montáž

Ako som spomínal, stropnicu som z auta vybral úplne, nevyhnutné to ale nie je. Ak si trúfne niekto na podobnú montáž, stropnicu v prednej časti stačí sklopiť, prestrčiť vodiče a otvor vyrezať nad hlavou. Rozmery nižšie.

Miesta v priestore clon, medzi stronicou a stropom je dosť.

Hrúbka svetielka sú 2 cm, šírka 6 cm. Okolo svetielka by mal ísť kovový rámček, rozmery sú v tom prípade o niečo väčšie.

Od prednej hrany odporúčam minimálne 16 cm. Ja som zvolil stred svetielka vo vzdialenosti 18 cm od prednej hrany, a keď dobre pamätám, tak 3 cm od zadného prelisu. Svetielka som sa snažil umiestniť v strede šírky zrkadla slnečnej clony na každej strane, čo je asi 7,5 cm od otvoru pre slnečné clony, alebo teda 9 cm od krajného prelisu.

Otvory som vyrezával obyčajným nožíkom, može byť aj orezávací (lámací) nôž či niečo podobné.

Finálna skúška

Najprv som nasadil späť celú stropnicu, cez otvory pre svetielko a clony som prestrčil pripravené konektory. Plasty stĺpika A a D som nasadzoval až po komplet nasadení stropnice vrátane slnečných clon, aby som si vedel stropnicu mierne zohnúť smerom dole a prestrčiť za ňu ruku a spojené konektory od clon.

Svetielka sú zasunuté len v stropnici, bez využitia montážneho kovového rámčeka. 12 až 18 € za kus pliešku pre 1 svetielko sa mi dávať nechcelo.

Najprv som mal k dispozícii iba svetielko pre obyčajnú žiarovku. Skúsil som ju nahradiť LED žiarovkou.

Svetlo bolo až príliš silné, používať sa to ale dá. Včera som si urobil výlet a zohnal originál LED makeup svetielka v čiernom prevedení. Výhoda je mliečne sklo a miernejšie svetlo až v noci.

Počas denného zamračeného počasia to nie je tiež najhoršie.

Svetielka reagujú a svietia len pri odkrytí zrkadielka v clonách. Stačí clonu odklopiť, odsunúť kryt zrkadla a zapne sa. Po zakrytí zrkadla zhasne. Ak aj zrkadlo ostane odkryté a clonu zavriete, svetlo opäť zhasne. Šikovne vymyslené 🙂 .


Zdroje a inšpirácia:
http://www.passatplus.de/umbauteile/innenleuchte/innenleuchte.htm
https://uk-polos.net/viewtopic.php?t=58703&start=4020#p529330
https://www.drive2.ru/l/8921269/
https://www.drive2.ru/l/471252883761791420/
https://www.drive2.ru/l/484600954922992121/
https://www.drive2.ru/l/3161815/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Začnite písať požadovaný hľadaný výraz a stlačte ENTER pre vyhľadávanie. Stlačením ESC hľadanie zrušíte.

Návrat hore