Stropná lampička s CatVision Superb 1 (VW Passat W8)

Už dlhšiu dobu sa snažím o podsvietenie stropného svetla. Bežná lampička to neumožňuje, aj napriek tomu že som ju rozobratú mal 🙂 . Avšak už kedysi dávno existovala lampička s tzv. CatVision osvetlením montovaná do Superb-ov či Passat-ov. Tak som si jednu prispôsobil.

Zoznam materiálu:

 • 3BD 947 105 – svetlo ( https://goo.gl/P6kbzq )
 • 893 971 993 – 1x – 3pin zásuvka
 • 000 979 103 – 2x – pin
 • 000 979 131 E – 2x – pin (možné nahradiť mini ISO 4x a zakrimpovať priamo)
 • 161 971 990 A – 1x – 1pin zástrčka
 • 000 979 107 E – 1x – pin (možné nahradiť faston s jazýčkom a zakrympovať priamo)
 • 161 971 976 A – 1x – 1pin zásuvka
 • 000 979 104 – 1x – pin
 • 3B0 972 706 – 1x – 6pin (nie je potrebné v prípade objednania ako súčasť svetla)
 • 000 979 009 E – pin pre konektor Štart/Stop
 • sivý vodič – 2m

Potrebné náradie:

 • torx 20
 • krimpovacie kliešte
 • kombinačky
 • tenký plochý skrutkovač
 • plastové páčidlá
 • textilná izolačná páska

Postup:

Stropnú lampičku je nutné prispôsobiť a upraviť podľa seba. Mne nevyhovovalo červené podsvietenie, preto som ho menil za biele ako mám zvyčok interiéru. Sú tam použité obyčajné 3mm LED diódy, pre oči (catvision) sú údajne niečo medzi klasickou a infra, aby zbytočne neoslňovali. Pred montážou do auta je nutné odrezať pôvodný protikus konektora a kontakty vyhnúť smerom hore (viď foto). Ináč to tam nevojde kvôli schránke na okuliare. Tiež mi chvíľu trvalo, než som prišiel na to, prečo to tam nemôžem dostať.

Test rôznych farieb pre oči:

Úprava lampičky:

Ako prvé navrhujem vyrobiť si prepojovaciu kabeláž medzi novým svetlom a starým 3-pinovým konektorom. Schéma zapojenia je jednoduchá, križujú sa 3 vodiče, jeden je nutné zapojiť samostatne z pinu číslo 1. Osamotený vodič sa zapája priamo na osvetlenie auta.

Po výrobe daného zväzku potrebujeme natiahnúť spomínaný vodič. Možností je viacero:
– napojenie na prepínač svetiel
– napojenie na konektor tlačidiel Štart/Stop
– napojenie na BCM jednotku

Demontujeme bočný kryt palubnej dosky, horný A-stĺpik, prepínač svetiel, odpojíme konektory (prepínač svetiel, tlačidlá Štart/Stop, nastavenie sklonu svetiel), pôvodné stropné svetlo (2 skrutky torx T20).
Ja som volil možnosť napojiť na konektor Štart/Stop. Stačí si nájsť sivý vodič, ten je na ovládanie podsvietenia, tu je to konkrétne pin 2. Opatrne otvoríme plastový kryt konektora, tenkým skrutkovačom vyberieme pôvodný pin, odstrihneme ho. Odizolujeme nový aj pôvodný vodič a zakrimpujeme nový pin (000 979 009 E).

Konektor poskladáme do pôvodného stavu. Ja som ešte celý zväzok omotal novou textilnou izolačkou páskou, aby to tak nebilo do očí. Nový vodič je ťahaný cez hornú časť A-stlípka, popod stropnicu až k stropnému svetlo, celková dĺžka asi 2m. Natiahnutý vodič spojíme s objednaným kúskom káblika, alebo ako ja som použil samostatný faston a ten zakrimpoval, strčil do konektora. Z dôvodu vibráciu konektory obalené do molitanu.

Zapojíme konektor, osadíme svetlo, vrátime spät A-stĺpik, bočný kryt palubnej dosky, spínače a tlačidlá.

Podsvietenie stropnej lampičky funguje pri zapnutom podsvietení ostatných ovládačov a prístrojov, takisto je možné to regulovať so zvyškom podsvietenia. Oči CatVision sú taktiež zapnuté stále, zapínanie stropného svetla funguje ako doteraz, len kombináciu žiaroviek 1x 42mm faston a 2x T10 sú použité 4x T10. Nie je problém použiť aj LED diódy namiesto žiaroviek.

Finále, ale asi to ešte prerobím, aby som ešte upravil svietivosť. Najprv moc veľa, teraz sa mi zdá málo 🙂

2 komentáre článku “Stropná lampička s CatVision Superb 1 (VW Passat W8)

 1. Zdravim chcem sa opytat kolko kolko voltove su led na podsvietenie ovladania a cat vision? V clanku je spomenuty rozmer ze maju 3mm ale napatie nie

  1. zvyčajne sú všetky LED napájané zhruba 1,5V. len nechápem súvis. väčšina diód má rovnaké parametre, líšia sa v maličkostiach. použité biele LED sú kupované ako sada asi 20ks z aliexpress. k pôvodným červeným LED nemám žiadne parametre…
   aj keď pôjdeš niekde kupovať LED-ky, asi nikde sa ťa nebudú pýtať na napájanie. bude ich zaujímať aký rozmer chceš, a akú farbu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Začnite písať požadovaný hľadaný výraz a stlačte ENTER pre vyhľadávanie. Stlačením ESC hľadanie zrušíte.

Návrat hore