Poškriabané plexi na budíkoch

Auto už mám nejaký ten rok. Má najazdené vyše 100 000 km a desiatky rozoberaní a skladaní. Prachu sa tiež nedá úplne vyhnúť, sadá všade. Snažím sa to priebežne upratovať, no občas sa stane že je to narýchlo a dopadne to dosť nešťastne. Alebo sa použije príliš dlhé a veľké náradie a ďalší škrabanec je na svete.

Už dlhšie som mal uložený screen obrazovky zo Skodahome fóra, kde sa podarilo prípravkom na leštenie plastu celkom jednoducho dané škrabance minimalizovať, či eliminovať úplne.

Moje budíky som sa pokúsil aj odfotiť pre predstavu pôvodného stavu. Vadil mi hlavne ten hlboký škrabanec v spodnej časti približne v strede budíkov. Áno, moja hlúposť.

Mesiac a pol som mal doma zakúpený spomínaný čistič skiel, plexi, svetiel od firmy Quixx. Veď za skúšku nič nedám.

Ako na to?

Budíky som si vybral von z auta aby som tam nemrzol a mal k tomu lepší prístup. Vybrať dekor palubnej dosky nad volantom, za ním sú dve torx skrutky ktoré držia samotné budíky. Budíky postačí povytiahnúť aby ste sa dostali ku konektoru v zadnej časti a pre odistenie preklopiť poistku konektora. Ak konektor odpojíte, neodporúča sa už zapínať zapaľovanie! Fotky z toho nemám, myslel som že už som ich tu dával pri kontrolke pre stretávacie svetlá, ale nestalo sa tak.

Budíky nie je nutné rozoberať a predné plexi odstraňovať, pokiaľ nemáte v pláne aj iné úpravy či vyčistenie od prachu z vnútornej strany…

Šikovnejší si možno plexi vyčistia aj v aute. Platí to hlavne v prípade menšieho množstva škrabancov. Pozrel som si pár postupov a prezentačných videí na youtube, napríklad:

Mikroškrabance som ma takmer po celej ploche. Preto som si naniesol pastu na celé budíky.

Postupnými krúživými pohybmi som pastu roztiahol po celej ploche.

Používal som pri tom len pribalenú handričku, bez využitia brúsneho papiera! Keď som mal celú plochu zbavenú bieleho povlaku z leštiacej pasty, pretrel som to vlhčenou utierkou čo som našiel doma v kúpeľni a následne suchou a čistou handrou (lepšie povedané tričkom 😀 ).

Budíky som nechal cez noc na stole, pri svetle lampy sa to kontrolovalo dosť nevhodne. Pri dennom svetle to nevyzeralo najhoršie…

Zopár škrabancov ešte ostalo, preto som celý postup opakoval.

Pasty som použil trošku väčšia množstvo a prelešťoval opäť krúživými pohybmi. Po pretretí vlhčenou utierkou a čistou handričkou na displeje stále ostali dve miesta viditeľne poškriabané. Už som naniesol iba lokálne malé množstvo pasty a pustil sa do leštenia.

Výsledok

Ten za to stojí. Robota to nie je namáhavá, i keď ja podobné roboty nemám rád. Nakoniec sa podarilo a hlavne ja som s výsledkom spokojný. Ako bolo písané na fóre, konečne nemusím vnímať že nejaké plexi na budíkoch mám 🙂 .

Možno to nie je najideálnejšie riešenie podobného problému, preto sa môžte podeliť v komentároch o vlastné overené riešenie 😉 .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Začnite písať požadovaný hľadaný výraz a stlačte ENTER pre vyhľadávanie. Stlačením ESC hľadanie zrušíte.

Návrat hore