Hagusy a dodatočná montáž

Šmolko bol kupovaný ako skladovka, preto nie je vybavená úplne všetkým, čo by som si prial. Jednou z vecí, ktoré mi chýbali, sú aj hagusy, teda pozdĺžne nosníky. Navyše Fabia II Combi s nimi vyzerá podľa mňa o čosi lepšie. Zohnal som si ich ako používané od jedného známeho, ktorý tie svoje chcel nahradiť striebornou variantou.

Pomerne veľa ľudí ma od toho odhováralo, no predvčerom a včera som riskol to, na čo možno veľa ľudí by sa neodvážilo. Priznám sa, že tiež som mal na začiatku obavy a strach, rezanie do noveho auta na streche žiadna sláva. No nie je to nič komplikované. stačí si správne rozmerať strechu. Pôvodne som chcel najprv vŕtať predok, ale dobre, že som išiel odzadu. Tam sa dalo presnejšie naznačiť, kam má ísť diera pre úchyt šruby. Miesto vŕtania som prelepil maliarskou páskou, vŕtať som začínal najprv s priemerom 2,5 mm, potom 6,5 mm a nakoniec 10 mm. Najhoršie to bolo s prvou dierou. Hlavne ten STRACH, čo ak netrafím. no po vyvŕtaní 6,5-lky diery, a posvietení si do otvoru baterkou na svietenie strach odpadol :) . Druhá diera je od zadnej vzdialená 5 cm, takže sa dalo pekne vŕtať. Potom modelárska ručná frézka a zväčšiť otvory priamo na tvar štvorca/obdĺžnika. Zadná časť by bola. Osadil som skúšobne hagusy v zadnej časti a dopredu sa dalo pekne naznačiť miesto vŕtania. Vpredu opäť dve diery, postup 2,5 – 6,5 – 10  mm priemeru. Druhá strana zadok rozmerať, predok po priložení hagusu.

Vonku bola zima (podľa palubného počítača v aute 8,5°C, no pocitovo ďaleko menej). Časová náročnosť práce možno 1 – 2 hodiny (max. 3 aj s kecaním a fotením). Večer prelepiť diery novou čistou páskou, nech sa tam nedostane zbytočne veľa vlhkosti a nečistôt.

Na druhý deň sa pokračovalo už poobede. Pilník na zabrúsenie hrán, zinkový sprej na ochranu.

Ako podložka medzi hagusy a strechu auta poslúžila podložka pod počítačovú myš vystrihnutá presne podla pôvodnej zničenej. Materiálovo je to dosť podobné, ušetril som si pár eur 🙂 . Pôvodná podložka bola trošku zničená, preto výmena.

A výsledok? Uspokojivý 🙂 .

Potrebný materiál a náradie:

  • hagusy
  • podložka pod počítačovú myš (ak sú pôvodné zničené)
  • skrutky s ľubovoľnou hlavou, M8x40 – 2ks, M8x50 – 2ks (použil som imbusové pre jednoduchú montáž a komplikovanejšiu demontáž pre zlodejov) (ak sú pôvodné zničené)
  • vŕtačka
  • modelárska fréza
  • sada vrtákov (použité 2,5 mm, 6,5 mm a 10 mm)
  • pilníky
  • zinkový sprej

Rozmery a vzdialenosti:

Zadná diera od začiatku otvoru strechy po prvý výrez 11 cm, k druhému výrezu 16,2 cm od začiatku strechy. Rozdiel medzi otvormi približne 2,2 cm.

Predná strana od hrany skla po prvý výrez 30,5 cm, k druhému otvoru 35,5 cm. Rozdiel medzi otvormi približne 2,5 cm.

Všetky otvory sú rovnaké, štvorec 2,5 x 2,5 cm.

Pre istotu vkladám aj obrázky merania:

Scan fotonávodu priamo zo Škodovky aj s krátkou inštruktážou pre montáž:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Začnite písať požadovaný hľadaný výraz a stlačte ENTER pre vyhľadávanie. Stlačením ESC hľadanie zrušíte.

Návrat hore