Schránka (šuflík) pod sedačku (nielen) vodiča

Škoda je všeobecne známa svojimi simply clever riešeniami. Rôzne schránky či odkladacie priestory, úchyty a organizéry po celom aute. V niektorých prípadoch je ale možné urobiť pár zmien a vylepšení, predovšetkým keď to súrodenci z vlastných či nevlastných radov umožňujú.

Dnes je reč o odkladacom priestore pod prednými sedačkami. Na jednej strane je fajn, že Škodovka pri Octavia III myslela na umiestnenie reflexnej vesty v dosahu vodiča. Na druhej strane, ako sme sa mohli presvedčiť, vie to urobiť aj lepšie. Pre porovnanie, prvé dve fotky sedačky Fabia III (v „okresanej“ Ambition Plus výbave), tretia fotka Octavia III (Style Plus výbava).

Dielenská príručka ani pri Fabii ani pri Octavii neuvádza akýkoľvek typ schránky pod prednými sedačkami. Online ETKA katalóg ale áno.

Oficiálne ide o otváraciu schránku, podobnú ako na fotkách uvedených vyššie z Fabia III. Čísla dielov:

 • 3T0 881 577 C 9B9 – vodičova sedačka
 • 3T0 881 578 C 9B9 – spolujazdcova sedačka
 • N 906 986 06 – skrutka, 2 ks pre každú schránku
 • N 906 987 03 – plechová matica, 2 ks pre každú schránku
 • 1Z0 881 979 9B9 – plastové zátky (kryty) zo spodnej strany schránok, 2 ks pre každú schránku

Dovolím si tu vložiť aspoň pár fotiek pre inšpiráciu, je to schránka pre spolujazdcovu sedačku.

S týmto otváracím typom schránok som mal česť fungovať na Fabia III. Pre Octaviu si vyskúšame niečo iné – šuflíky, vysúvacie schránky pod predné sedačky. Ich pôvod môžeme vystopovať napríklad k VW Tiguan.

Potrebné diely

 • 1x – 5N0 882 599 9B9 – držiak, vodičova sedačka
 • 1x – 5N0 882 601 9B9 – schránka, vodičova sedačka
 • 2x – N 906 986 06 – skrutka
 • 2x – N 906 987 03 – plechová matica

Držiaky aj schránky sú rozdielne pre ľavú a pravú stranu, teda pre vodičovu a spolujazdcovu sedačku. Vyššie sú uvedené diely pre sedačku vodiča, uvedieme si aj diely pre sedačku spolujazdca:

 • 1x – 5N0 882 600 9B9 – držiak, spolujazdcova sedačka
 • 1x – 5N0 882 602 9B9 – schránka, spolujazdcova sedačka
 • 2x – N 906 986 06 – skrutka
 • 2x – N 906 987 03 – plechová matica

Skrutky a matice sú totožné pre obe predné sedačky 🙂 .

Príprava + úprava

Šuflíkové schránky pozostávajú z dvoch dielov, to je snáď každému jasné. Samotný držiak je uchytený v ráme sedačky zo spodnej strany, do držiaka sa šuflík jednoducho zasunie. Samovoľne ale von nevyletí, najprv je potrebné odistiť madlo v prednej časti na vysunutie. Nehrozí ale ani jeho úplne vytiahnutie bez odistenia vnútornej poistky.

Nasledujúca kapitola s úpravou je voliteľná, ale dovolím si to spomenúť.

Šuflík je z vnútornej strany celý plastový, je tam vložený len akýsi koberček na spodnej časti.

Pre vytlmenie je možné použiť ľubovoľný mäkký materiál. Ostal mi doma ešte filc kupovaný kedysi dávno, ešte pred tlmením B-stĺpikov na Fabia III.

Pre zistenie vhodného tvaru jednotlivých bočníc schránky si vytvoríme šablóny použitím papierovej maskovacej pásky. Pásku nalepíme vo vrstvách na bočnice, aby sme pokryli celú zvolenú časť dielu. Pre presnejší tvar na záver lepenia obrys (rohy) zvýrazníme fixou.

Opatrne pásku odlepíme, aby nedošlo k jej pretrhnutiu či odlepeniu jednotlivých lepených vrstiev od seba. Pásku si prilepíme na obyčajný kancelársky papier a vystrihneme.

Priložením do schránky skontrolujeme presnosť šablóny a prípadne upravíme.

Podobným spôsobom pokračujeme na zvyšok schránky (šuflíka). Nalepiť papierovú pásku, obkresliť obrys na hranách a v rohoch, odlepiť, prilepiť na kancelársky papier a vystrihnúť. Skontrolovať priložením do schránky (šuflíka) a pokračovať na ďalšiu časť.

Keď už máme všetky diely šablóny pripravené, pustíme sa do vytvárania a chystania z filcu.

Pre prilepenie filcu som zvolil kobercovú obojstrannú pásku. Robota s ňou je čistá a zatiaľ drží aj na filci, aj na plaste. Pozor si treba dávať na správne otočenie a obkreslenie dielov šablóny, aby sme dostali správne a nie zrkadlové otočenie pri neskoršom lepení v aute.

Pre porovnanie v strede pôvodný koberček. Mierny rozdiel vo farbe a použitom materiály môže spôsobovať aj nedokonalosť fotenia. V tomto prípade ide skôr o utlmenie, než o presné farebné vyhotovenie. (Pôvodný koberček by sa dal tiež nahradiť, aby to farebne presne sedelo. Ale nemal som viac materiálu doma 🙁 ).

Vytvorené diely ostáva nalepiť v aute. Začneme napríklad zadnou časťou.

V bočniciach ešte vystrihneme otvory pre výstupky umiestnené v schránke. Prednú časť v hornej časti zarovnáme, aby nevyčnievali mimo plastovú časť.

Na záver vložíme pôvodný koberček a schránka (šuflík) je pripravená na montáž v aute 😉 .

Montáž držiaka schránky (šuflíka) v aute

Na začiatok sa musíme zbaviť pôvodných držiakov, pokiaľ už nejaké v aute boli. V mojom prípade pod vodičovou sedačkou je akýsi jednoduchý držiak na reflexnú vestu.

Držiak je uchytený dvoma torx skrutkami. Zdvihneme sedačku čo najvyššie pre získanie miesta na skrutkovač a obe skrutky vyberieme. Držiak odstránime a odložíme bokom.

Pokiaľ pod sedačkou nebol žiadny držiak či schránka, osadíme zo spodnej strany do kovového rámu sedačky plechové matice podľa fotiek. Pretože držiak som už mal, matice boli osadené a nemusel som sa o nich starať.

Schránka (držiak šuflíka) je uchytená opäť dvoma torx skrutkami, sú v nej pripravené otvory. Jeden je z bočnej strany, druhý schovaný.

Navyše v zadnej časti prednej sedačky sú pripravené otvory pre zasunutie zadnej časti schránky (držiaka šuflíka).

Opatrne sa musíme do oboch otvorov (drážok) presne trafiť.

Pokiaľ obe sadli na svoje miesto, schránku (držiak šuflíka) v prednej časti nadvihneme a priskrutkujeme dvoma torx skrutkami. Odporúčam gola sadu, alebo kratší skrutkovač.

Tým je základ upevnený a pripravený.

Alternatíva montáže spočíva v úplnom nadvihnutí a naklonení, prípadne vybratiu prednej sedačky. Mám niekoľko fotiek aj k tejto verzii montáže. Výhoda je hlavne v tom, že človek lepšie vidí kde a čo montuje. Druhým pozitívom je možnosť si dôkladne povysávať koberec v priestore koľajníc, okolo ktorých sa zvyčajne vysáva náročnejšie.

Na uvoľnenie sedačky podobne ako pri vyberaní sedačiek z Fabia III potrebujeme tisíchran M10. Postupne uvoľníme všetky štyri skrutky držiace koľajnice v podlahe, čo nám umožní sedačku nakloniť smerom dozadu. Konektory nie je nutné odpájať, pokiaľ sedačku nevyberáme z auta úplne.

Zo spodnej strany získavame lepší prístup a prehľad na montážne body – dve plechové matice v prednej časti a dve drážky v zadnej časti predných sedačiek.

Postupujeme rovnako ako pri montáži bez vyberania sedačky, najprv zasunieme zadnú časť držiaka do pripravených otvorov, následne v prednej časti schránky priskrutkujeme torx skrutkami.

Čas na spomínaný poriadok. Veľa toho nebolo, ale 50 rumunských BANI poteší 😀 .

Podobný poriadok rovno už aj na druhej strane.

U spolujazdca je možné tiež namontovať šuflík, momentálne mi tam ale vyhovuje držiak a v ňom schovaný originál dáždnik Škoda. Zatiaľ to meniť neplánujem…

Pri tejto druhej variante po namontovaní držiaka schránky (šuflíka) vrátime sedačku do otvorov v podlahe a prichytíme pôvodnými skrutkami s tisíchranom M10. Pripravený šuflík jednoducho do držiaka v sedačke zasunieme, sú na neho pripravené drážky. Prekonať budeme musieť ešte poistku proti náhodnému úplnému vysunutiu šuflíka.

Schránka je dimenzovaná pre maximálnu nosnosť 1,5 kg. Na drobnosti to je ideálne, dáždnik sa do nej bohužiaľ nevojde 🙁 .

Touran 2008 to má riešené trošku lepšie a prispôsobený aj bočný plast sedačky.

Pri bežnom pohľade mi medzera medzi šuflíkom a bočným plastom sedačky absolútne nevadí, vôbec to nevnímam ani pri nastupovaní, ani pri šoférovaní 😉 .

Ešte poznámka na záver pre vozidlá s Canton-om – šuflík je možné namontovať aj na vodičovu sedačku, jednotka Canton-u ale nedovolí sedačku spustiť úplne dole. Nemám to overené osobne, ale pre istotu píšem čo som čítal 🙂 .

Je možné, že tieto schránky sú použiteľné aj pre iné modely, ale overené to mám zatiaľ iba u seba na Octavia III facelift.


Zdroje a info:
https://skoda.7zap.com/octavia/2016
https://www.drive2.ru/l/593005654596174363/ - otváracia schránka
https://www.drive2.ru/l/533528122847397470/
https://www.drive2.ru/l/6544627/
https://www.drive2.ru/l/5542874/
https://www.drive2.ru/l/5238549/
https://www.drive2.ru/l/5485422/

1 komentár na článok “Schránka (šuflík) pod sedačku (nielen) vodiča

 1. Stále čtu ten návod z hora dolů a zdola nahoru a jsem unešen. Fakt super zpracovaný návod. Ostatně jako vše tady.
  Podle toho je radost něco pak dělat.
  Žádný krok nedává prostor pro další otázky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Začnite písať požadovaný hľadaný výraz a stlačte ENTER pre vyhľadávanie. Stlačením ESC hľadanie zrušíte.

Návrat hore