Výplne (kryty) predných blatníkov

Čas prezúvania je predpokladám u väčšiny v plnom prúde. Okrem výmeny kolies sa odporúča skontrolovať aj podbehy a priestor za nimi. Niektoré autá skrývajú doslova „poklad“. Poklad je v úvodzovkách schválne, pretože je to skôr nemilé prekvapenie v podobe hliny, blata, lístia či ihličia a podobného drobného bordelu, ktorý sa za podbehy môže dostať odtokovými kanálikmi (otvormi). Druhým problémom niektorých novších áut je použitý prechodový materiál medzi karosériu a blatník. Použitie molitanu pri styku s vodou nie je najlepšie riešenie, hlavne z dlhodobého hľadiska.

Samotnému molitanu sa pri styku s vodou nestane takmer nič, okrem toho, že vodu pekne dokáže nasať, absorbovať. Nemusí to byť nekonečné jesenné obdobie dažďov, stačí aj umývanie auta či v zime postupne sa topiaci sneh. Vyzerať to môže podobne ako na fotkách nižšie. Je to pohľad smerom medzi blatník a karosériu po otvorení predných dverí.

Áno, ta spodná tmavšia časť je nasiaknutá vodou! Podľa zdrojov na internete aj po niekoľkých dňoch sucha je možné vyžmýkať deciliter vody. Samozrejme, čím upršanejšie počasie, tým horšie a dlhšia zásoba vody (viď foto z drive2).

Potrebné diely

  • 1x – 5E0 821 111 – koncový diel predného blatníka vľavo
  • 1x – 5E0 821 112 – koncový diel predného blatníka vpravo
  • 2x – WHT 000 713 – matica plastová
    alebo
  • 2x – N 903 350 04 – vejárovitá podložka 5×30

Stretol som sa s tým, že je možné pre uchytenie využiť buď plastovú maticu, alebo vejárovitú podložku. Prikláňam sa skôr k plastovej matici, je potrebné ju objednávať osobitne, nie je to súčasť krytu. Rovnako nie je súčasť krytu ani vejárovitá podložka.

Kryty/výplne pasujú na predfaceliftové aj faceliftové modely Octavia III. Dokonca je o nich čiastočná zmienka aj v dielenskej príručke.

Výmena výplne z molitanovej na plastovú

Spomínal som schválne obdobie prezúvania, výhodné predovšetkým pre tých, čo si prezúvajú auto doma. Postup demontáže kolesa snáď popisovať netreba. Nezabudnite na vhodné zaistenie auta proti posunu aj proti pádu! Bezpečnosť je na prvom mieste! Potrebujeme zdvihnúť auto v prednej časti a demontovať koleso.

Pre montáž výplní sa potrebujeme dostať za podbehy predných kolies. Podľa fóra postačuje demontovať iba asi 6-7 zadných torx skrutiek (od tlmiča smerom dozadu).

Podbeh mierne sklopíme smerom dole a dopredu, získame priamy pohľad na molitan.

Začneme v spodnej časti. Molitan môže byť vekom a špinou „prilepený“ k plechom karosérie i blatníka. Opatrne ho poodťahujeme od plechu a následne môžeme ťahať smerom dole a dopredu (v smere jazdy).

Mne sa podarilo v hornej časti odrhnúť kúsok molitanu. Preto mám pocit, že je lepšie demontovať celý podbeh (18-19 torx skrutiek) a získať viac miesta pre hlavu i ruku. Zvyšok odtrhnutého molitanu sa vybrať dá, to problém nie je.

Vybratý pôvodný molitan a porovnanie s plastovou výplňou/krytom.

Montáž je jednoduchá a nevyžaduje špeciálne náradie. V hornej časti výplne/krytu sa nachádzajú dva plastové zobáčiky, ktoré musia zacvaknúť do kovovej časti blatníka z vnútornej strany.

V spodnej časti vložíme výplň/kryt do pripraveného kovovej skrutky trčiacej z karosérie, kde nasadíme maticu a dotiahneme kľúčom č. 10.

Nasadíme (podbeh, ak bol demontovaný úplne) koleso, či už pôvodné alebo rovno zimné a môžeme rovnaký postup zopakovať aj na opačnej strane.

Namontovaný kryt pekne vypĺňa priestor medzi blatníkom a karosériou. Zvýšený hluk počas jazdy som nezaznamenal, kto má čas, chuť a záujem, určite príde na to, ako vhodným spôsobom doplnenú plastovú výplň/kryt vytlmiť nenasiakavým materiálom. Použitie pôvodného molitanu v kombinácii s plastovou výplňou/krytom nie je možné, nevojde sa to.

Na záver ešte foto prezutého auta?

Ešte poznámka. Netvrdím, že som túto úpravou vynašiel, alebo nebodaj vynašiel koleso či niečo podobné. Len som mal nutkanie to spracovať a nafotiť do jedného článku.

Pre záujemcov existuje rovnaká úprava aj pre Fabiu III.

Fabia III:

  • 6V0 821 111 – ľavá strana
  • 6V0 821 112 – pravá strana

Horšie to je s Rapid-om, kde je pravdepodobne pod rovnakým číslom vedená aj molitanová, aj plastová výplň 🙁 .

Rapid:

  • 5JA 821 111 (5JA 864 235 A) – ľavá strana
  • 5JA 821 112 (5JA 864 236 A) – pravá strana

Podľa diskusií sa jedná skôr o inovovaný molitan a nie plast, ako to je pri Fabii alebo Octavii.


Zdroje a info:
https://forum.skodahome.cz/výplň-blatníku-O3
https://www.drive2.ru/l/631155959300893153/
https://forum.skodahome.cz/molitanová-výplň-blatníků-F3
https://forum.skodahome.cz/tlumici-tesnici-pena-Rapid

2 komentáre článku “Výplne (kryty) predných blatníkov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Začnite písať požadovaný hľadaný výraz a stlačte ENTER pre vyhľadávanie. Stlačením ESC hľadanie zrušíte.

Návrat hore