Multifunkčný volant

Našťastie pri kúpe auta aspoň ako paket Plus som mal okrem iného pribalený do výbavy i multifunkčný volant. Nie všetci ale mali toto šťastie a chýba im to. Prinášam teda aspoň rýchly pohľad či postup na montáž.

Pri výmene alebo skôr dopĺňaní multifunkčného volantu (tlačidiel do volantu) existuje niekoľko spôsobov:

 1. výmena komplet volantu
 2. výmena iba tlačidiel

Či už si zoženiete nový volant ako celok aj s tlačidlami, alebo len sólo tlačidlá, nehraje to prakticky veľkú rolu. Tlačidlá sa dajú preložiť a vložiť do pôvodného volantu v aute. Ja som si tak tlačidlá prehadzoval pri výmene volantu za športový Cherry Red.

Ďalší rozdiel je v spôsobe zapojenia tlačidiel:

 1. použitie pôvodného prepojovacieho kábla k airbagu + jeho úprava
 2. kúpa nového prepojovacieho káblu

Potrebný materiál

 1. možnosť zapojenia tlačidiel:
  • 1x – pôvodný kábel airbagu
  • 1x – 8R0 973 605 – konektor
  • 3x – 000 979 009 E (N 907 647 01) – piny do konektora tlačidiel
  • 3x – 000 979 009 E (N 907 647 01) – piny do pôvodného žltého konektora
  • izolačná páska
 2. možnosť zapojenia tlačidiel:
  • 1x – 5E0 971 584 A – prepojovací kábel volantu a airbagu

Okrem toho je nutné zohnať:

 • tlačidlá multifunkčného volantu alebo nový volant
 • 3x – 000 979 009 E (N 907 647 01) – pin do BCM jednotky a podvolantového krúžku
 • 1x – N 906 844 05 – pin do poistkovej skrinky
 • 1x – N 102 615 02 – poistka 7,5 A

Ako postupovať?

Ako prvé otvoriť prednú kapotu a odpojiť akumulátor, nakoľko práca s airbagom nie je len tak. Treba dbať na bezpečnosť! Po odpojení akumulátora je prerušený prívod napájania aj ku snímačom nárazov pre airbagy.

Pozn.: pri štartovacom tlačidle namiesto bežnej spínacej skrinky je nutné pred odpojením akumulátora zapnúť zapaľovanie. Ináč sa volant po neho pootočení uzamkne.

Ďalšiu časť som už popisoval pri výmene volantu či dopĺňaní tempomatu. Pri výmene komplet volantu musí ísť celý von, pri zachovaní volantu a dorábaní len tlačidiel teoreticky nie. Treba však demontovať plasty za volantom na stĺpiku riadenia – horný s dekorom, no i ten spodný.

Spodný plast držia 3 skrutky. K predným dvom je prístup aj po otočení volantu a použití vhodného torx skrutkovača pri troche šikovnosti. Ušetríte si teoreticky robotu s demontážou volantu za predpokladu, že ostáva v aute. Spodná skrutka je dostupná. Obe sú popísané a znázornené pri tempomate.

Zaujímať nás bude podvolantový krúžok, konkrétnejšie jeho 16-pinový konektor zo spodnej strany. Celý krúžok nie je potrebné vyberať.

Postačí daný konektor odpojiť odistením poistky a potiahnúť dole.

Do konektora pridáme dva vodiče podľa schémy zapojenia.

Konektor má na sebe kryt, po odistení posunieme do strany a uvidíme piny. Ku multifunkčnému volantu stačí doplniť dva vodiče – napájanie z poistky a signálový LIN vodič. Červeno-žltý ako napájanie je privedené na pin 4 podvolantového krúžku. Je celkom jednoduché ho dopojiť, na opačnom konci sa buď využije poistka č. 14 podľa schémy, alebo ľubovoľná voľná spínaná pozícia (ak dobre pamätám, tak asi č. 17 je voľná, ak nie je v aute alarm). Prístup k poistkám a ich zapojenie je tu na stránke spomínané niekoľkokrát.

Signálový fialovo-biely vodič z konektora krúžku na pozícii 3 (LIN) pokračuje k BCM jednotke na konektor C (pravý konektor jednotky), pozícia pinu 13.

Táto časť bola totožná pre obe z ďalších možností. Ďalšie pokračovanie môžme rozdeliť na dve podsekcie podľa druhu a typu použitého prepojovacieho kábla, ako som spomínal na začiatku.

Pozor si treba ešte dávať na odpájani konektora zo samotného airbagu. Žiadny spoľahlivý postup nemám, no ak dobre pamätám, je tam poistka a konektor je nutné ťahať smerom k sebe, nekývať s tým do strany.

1. Úprava/výroba prepojovacieho kábla

Asi to nebude záležitosť pre každého, je to totiž pár úkonov navyše, na druhej strane možno cenovo výhodnejšie. Nezabudnite si zakúpiť chýbajúci konektor, zohnať pár pinov a vodičov na doplnenie.

Žltý 12-pinový konektor sa dá otvoriť pomocou tenkého plochého skrutkovača a odistením západiek. Z bočnej strany konektora vysunieme fialovú poistku.

Po otvorení (vyklopení) prekrytu sú viditeľné 4 vodiče (hnedý, čierny, šedý a biely). Tie slúžia na pripojenie airbagu a klaksónu.

Pre porovnanie, naším cieľom je doplniť chýbajúce dva vodiče (bielo-fialový a čierny). Bielo-fialový sa stará o LIN komunukáciu tlačidiel s BCM jednotkou a čierny trošku atypicky slúži na privedenie napájania pre osvetlenie a funkčnosť tlačidiel.

Zohnal som iba bielo-modrý vodič, farba nemá vplyv na funkčnosť, a čierny vodič. Zakrimpujeme na jednu stranu piny 000 979 009 E a vložíme na svoje miesta v konektore podľa schémy:

 • pin 9 – LIN – bielo-fialový (bielo-modrý)
 • pin 10 – napájanie – čierny

Pripojené vodiče smerujú okolo hnedého a čierneho vodiča, tým istým otvorom do nového konektora.

Na osadenie nového konektora sú použité rovnaké piny 009 E, ale tu potrebujete tri:

 • pin 1 – ukostrenie – hnedý
 • pin 2 – napájanie – čierny
 • pin 3 – LIN – bielo-fialový (bielo-modrý)

Nie, chyba tam nie je, skutočne sú tam vodiče tri. Ten tretí (resp. podľa správnosti na pozícii 1) je ukostrenie. Pripojenie som volil pod odhalenou pôvodnou textilnou izolačnou páskou a pripájkovaním k hnedému vodiču. 

V originále je to napojené priamo na faston konektor, nemal som ale vhodný poruke, preto táto varianta. V komentároch mi môžte napísať jeho presné označenie ak máte k dispozícii a doplním do článku.

Vzdialenosť žltého a čierneho konektora je asi 15 cm. Pre porovnanie foto upraveného (vľavo) a nového prepojovacieho kábla (vpravo).

2. Použitie nového prepojovacieho kábla

Je to podstatne jednoduchšie. Starý prepojovací kábel odložíme bokom a namiesto neho zapojíme nový. Navyše je tam konektor pre MF tlačidlá, postačí ho osadiť na správne miesto.

Finalizácia

Komu sa chce, môže si vymeniť ešte aj páčku stieračov. Alebo si nechá zdvojené ovládanie…

Multifunkčný volant funguje okamžite po zapojení a poskladaní rozobratých dielov. Ak nezabudnete na zapojenie akumulátora. Či už ide o ovládanie rádia, alebo o prepínanie medzi položkami v menu budíkov, je multifunkčné ovládanie návykové. Navyše výbava je opäť na mierne vyššej úrovni a zároveň to aj lepšie vyzerá 🙂 .

10 komentárov článku “Multifunkčný volant

 1. Hello Wirer!
  Please help!
  I do not understand: 🙁

  Do konektora pridáme dva vodiče podľa schémy zapojenia.

  dp007
  Konektor má na sebe kryt, po odistení posunieme do strany a uvidíme piny. Ku multifunkčnému volantu stačí doplniť dva vodiče – napájanie z poistky a signálový LIN vodič. Červeno-žltý ako napájanie je privedené na pin 4 podvolantového krúžku. Je celkom jednoduché ho dopojiť, na opačnom konci sa buď využije poistka č. 14 podľa schémy, alebo ľubovoľná voľná spínaná pozícia (ak dobre pamätám, tak asi č. 17 je voľná, ak nie je v aute alarm). Prístup k poistkám a ich zapojenie je tu na stránke spomínané niekoľkokrát.
  Signálový fialovo-biely vodič z konektora krúžku na pozícii 3 (LIN) pokračuje k BCM jednotke na konektor C (pravý konektor jednotky), pozícia pinu 13.

  Thank you!

  Tamas

  1. and what exactly do you not understand?

   “Do konektora pridáme dva vodiče podľa schémy zapojenia.” -> follow the schematics and add 2 cables to the connector

   the other sentences only describe how to disassemble the connector and where the cables go

 2. In original Fabia III 2015 configurator multifuncional wheel was always with MaxiDot. I have standard computer. We will see if it worked I already instaled the wheel made some cables. I just have to connect cable from pin 4 to the fuse. I could’t finde in internet the right pin with the number you gave but after some reserch i found replacement 000979133E. „The second last thing” is cable from pin 3 to the BCM connector. I had a problem with taking of the plastic shield from the connector due to limited access so I decided to do this next weekend ;). At the moment I have two hanging cables waiting to be connected on the other side.
  Anyway you are doing fantastic job I will let you know if it worked. It is my first upgrade.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Začnite písať požadovaný hľadaný výraz a stlačte ENTER pre vyhľadávanie. Stlačením ESC hľadanie zrušíte.

Návrat hore