LED osvetlenie nad zadné sedačky

Dostali sa mi do rúk nové originál svetielka a tak tu je ďalší experiment, a trošku obmena osvetlenia v interiéri. Svetielka sa montujú údajne do modelov značky Seat, ale aj do nového Kodiaq-a.

Materiál

 • 1x – 5F9 947 291 Y20 – LED svetlo
 • 1x – 5F9 947 292 Y20 – LED svetlo
 • 1x – 8K0 973 754 – konektor
 • 1x – 8K0 973 754 A – konektor (nejedná sa o chybu značenia, jeden musí mať index A, druhý je bez indexu)
 • 2x – 535 972 713 – protikus pôvodného konektora vedenia v aute
 • 6x – 000 979 009 E – pin
 • 6x – 000 979 132 E – pin
 • zopár vodičov
 • textilná izolačná páska

Náradie

Pre montáž nie je nutné okrem plochého skrutkovača alebo plastového páčidla žiadne. Pre prípravu prepojovacej kabeláže:

 • krimpovacie, štipacie, odizolovacie kliešte

Postup

Asi by som to nebol ja, keby som sa najprv nepokúsil dostať do vnútra a pozrieť sa na črevá svetielok.

A zároveň som si to na skúšku napojil a hľadal, kde ide napájanie plus a mínus.

Zapojenie pôvodného konektora auta z dostupných schém:

 • T3c/1 (31) – hnedý
 • T3c/2 (TK) – hnedo-čierny – výstup vnútorných svetiel (31) -> smer BCM jednotka, T73a/68
 • T3c/3 (30G) – červeno-čierny – výstup vnútorných svetiel (+) -> smer BCM jednotka, T73c/69

Schému zapojenia originál hľadať budete zbytočne, skúsil som nakresliť svoju. Je to znázornenie prepojov medzi novým svetielkom a pôvodným zapojením v aute.

Prípravu som si urobil v kľude na stole. Dĺžka prepojovacích vodičov je individuálna, na som dal asi 10 či 15 cm. Na jednu stranu idú piny 000 979 009 E a zapojíme do konektorov 754 a 754 A. Na druhý koniec zakrimpujeme piny 132 E a vložíme do konektora 535 972 713. Podobný prepojovací kábel som už vyrábal pri Catvision interiérovom svetle vpredu.

Po zapojení som to omotal do textilnej izolačnej pásky, nech to aj vyzerá a drží ako celok.

Montáž do auta

Kto už aspoň raz menil žiarovku v zadných interiérových svetlách tak vie, že to nie je najľahšie. Hlavne vybrať pôvodné svetielka. Je nutné odistiť pliešok, ktorý svetlo drží. Menšie upozornenie, zvyknú sa strácať alebo rovno lámať. Treba opatrne niečím plochým to odistiť.

Odpojíme konektor od svetielka a pripojíme na pôvodný konektor vytvorenú redukciu. V stropnici je miesta dostatok, vojde sa to tam všetko. Treba dávať pozor, svetielka sú smerové. Teda osobitne pravá a ľavá strana, podobne ako osvetlenie dverí z Karoq-a. L ako Left pre ľavú stranu, R ako Right pre pravú stranu.

Svetielka zasunieme na svoje miesto. Pasujú namiesto pôvodných presne, nikde nie je žiadna vôľa. Dokonca si dovolím tvrdiť, že kvôli ich robusnosti lepšie držia v kovovom rámčeku stropnice. Neupravuje sa nič navyše.

Pre porovnanie prikladám aj fotografie rozdielov svetielok a osvetlenia (intenzity svetla) v aute.

(Vľavo LED žiarovka, vpravo svetielko.)

Finále

Vo finále svietia voči LED žiarovkám o niečo menej, keďže smerujú priamo dole, neosvetľujú zbytočne stropnicu. Výhodu môžu mať rodiny s malými deťmi, ktoré budú vzadu spať a otvoria sa dvere. Ja som spokojný. Ešte keby to malo podsvietené tlačidlo, bolo by to dokonalé. A k tomu dopasovať niečo aj dopredu… len neviem, či sa vzdám Catvision.

Zahraničné informácie:

http://octavia-rs.com

9 komentárov článku “LED osvetlenie nad zadné sedačky

 1. Wirer i have a question i want this light in my fabia
  but in the front i dont have led , do you know how to get same led light collor in the front light , i dont have cat vision because my headliner i have is black from the facelift fabia ( i ordered it from dealer ) and the w8 light is not possible in satin black so i want to know if it is possible to have the same led collor in the front before i order this

  Greets From holland i follow you =) greets Willempiej

  1. The exact same shade will probably be a bit of a problem. it would be necessary to measure the color of the light, and I have no tools for it. what I use the LED in the front light is a bit like it. but I do not guarantee that the seller will send exactly what you expect

   medium bulb: https://bit.ly/2HWonZj
   side readings: https://bit.ly/2NXa7nT

   you have to try it out

 2. Zdravím, chtěl bych se zeptat: vodiče od levé zadní čtecí lampičky jsou vedeny přes levý A sloupek dolů do řj? a z pravé strany jsou vedeny přes pravý A sloupek, nebo přes stropní lampičku do levého A sloupku? Děkuji

   1. Díky, a ještě jsem se chtěl zeptat, při manipulaci s BCM jednotkou (odpojení konektorů, pinování v konektorech atd..) je dobré odpojit autobaterii? nebo může být zapojená a je to jedno?

    1. predpokladám, že zapaľovanie je vypnuté. teda by nemala vadiť pripojená baterka. ale to je len môj pohľad na vec

 3. Zdravím, je to pěkné, ale máš je obráceně, v kodiaqu jsou tlačítkem dopředu a ten symbol na tlačítku má být obráceně než ho máš, tzn. „paprsky“ mají směřovat dolů. Jen takový detail…

  A ještě otázka, zda piny ve starých svorkovnicích nepasují do nových, že by se jen přepinovaly svorkovnice?

  1. v Kodiaqu som nesedel ani nehladal fotky. ak myslis prerobenie v F3, tak nie, piny su rozdielne. musel by si ich odstrihnut a nakrimpovat nove

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Začnite písať požadovaný hľadaný výraz a stlačte ENTER pre vyhľadávanie. Stlačením ESC hľadanie zrušíte.

Návrat hore