Aktualizácia máp Amundsen

Leto, čas dovoleniek a výletov, brázdenie nielen slovenských, ale aj zahraničných ciest. Po výmene infotainmentu Swing+ za Amundsen a rozšírenie funkcií o navigáciu pribudla jedna povinnosť navyše. Noo, povinnosť ako povinnosť, občasná nutnosť sa povenovať aktuálnosti verzii navigačných údajov.

Ak sa nemýlim, mapy vychádzajú 4-krát ročne, každé tri mesiace. Škoda bohužiaľ prichádza s aktualizáciami trošku oneskorene na rozdiel od VW. Mapové podklady sú však totožné, dokonca je možné zameniť Škoda originál pamäťovú kartu s kartou VW. Mám to potvrdené a funkčné aj v svojom Amundsen-e.

Keď som oslovil Motorr Diag pri výmene infotainmentu a požiadavke o novú kartu, ušla sa mi práve táto 🙂 .

Ja mám trošku nevýhodu v tom, že Amundsen som v aute nemal od výroby. Preto aj keby som chcel podľa VIN čísla na stránke Škoda chcel vyhľadať aktualizácie, nič mi nenájde. Systém si myslí, že mám v aute stále prvý Swing a jediné čo si môžem stiahnuť, sú logá rádiostaníc.

Aj to je jeden z dôvodov, prečo radšej aktualizácia máp z VW. Druhým je vyššie spomínaná rýchlejšia dostupnosť máp.

Ako zistiť aktuálnu verziu máp

Jednoducho priamo v menu rádia stlačením MENU, následne ponuku NastaveniaInformácie o systéme.

Druhá možnosť je priamo v menu NAV pod položkou Nastavenia navigácieInformácie o verzii.

Pár laických vysvetlení z mojej strany:

  • 5L0 051 236 BJ – označenie pamäťovej karty, číslo dielu
  • 1310 – verzia máp
  • ECE AS 2020 – označenie regiónu (ECE – Európa, ROW – zvyšok sveta)

Moje mapy sú teda minimálne rok staré určené pre Európu.

Kde nájdem SD kartu

SD karta s mapovými podkladmi je vložená v slote na SD kartu v riadiacej jednotke infotainmentu. V prípade Fabia III to znamená otvoriť schránku pred spolujazdcom a pozrieť sa dovnútra na ľavej strane.

V mojom dorábanom prípade mám SD kartu s mapami vloženú do predlžovačky SD kariet, ktorú som spomínal v pôvodnom článku. Väčšina bude mať SD s mapami pravdepodobne v slote SD 1 jednotky infotainmentu, jednotka je montovaná na stojato a SD 1 v hornej časti.

Kde a ako získať nové mapy

Všemocný ujo google a zadanie výrazu vw update portal alebo klikom priamo na adresu Map Updates.

Posunutím po stránke (scrollovaním) nižšie vyberieme Golf od 2017.

Vyskočí na výber ponuka infotainmentov (rádii):

  • VW Discover Media = Škoda Amundsen
  • VW Discover Pro = Škoda Columbus

V mojom prípade Amundsen, teda Discover Media.

Pre stiahnutie máp je na výber niekoľko variánt lokalít/balíčkov.

Slovensko, prípadne Česko a okolité krajiny sú hneď v niekoľkých balíčkoch:

1. Europe – Bundle 8

Obsah balíčka:

Albania*, Austria, Belarus*, Bosnia and Herzegovina*, Bulgaria*, Croatia*, Cyprus*, Czech Republic, Estonia*, Greece, Hungary, Italy, Kosovo*, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Malta*, Moldova, Montenegro*, Northern Macedonia*, Poland*, Romania*, San Marino, Serbia*, Slovakia, Slovenia*, Switzerland, Turkey*, Vatican City

2. Europe – Bundle 5

Obsah balíčka:

Andorra, Austria, Belgium, Croatia*, Czech Republic, France, Germany, Hungary, Italy, Liechtenstein, Luxembourg, Malta*, Monaco, Netherlands, Poland*, San Marino, Slovakia, Slovenia, Switzerland, Vatican City

Veľkosť balíčka: 8,3 GB

3. Europe – Bundle 4

Tento balíček obsahuje predovšetkým strednú Európu:

Austria, Croatia*, Czech Republic, Germany, Hungary, Italy, Liechtenstein, Malta*, Poland*, San Marino, Slovakia, Slovenia, Switzerland, Vatican City

Veľkosť: 8,2 GB

4. Europe – Bundle 1

Tento balíček je obsiahlejší a pokrýva západnú, východnú aj strednú Európu, konkrétne:

Albania*, Andorra, Austria, Belarus*, Belgium, Bosnia and Herzegovina*, Bulgaria*, Croatia, Cyprus*, Czech Republic, Denmark, Estonia*, Finland, France, Germany, Gibraltar, Great Britain, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Kosovo*, Latvia*, Liechtenstein, Lithuania*, Luxembourg, Malta, Moldova*, Monaco, Montenegro*, Netherlands, Northern Macedonia*, Norway, Poland, Portugal, Romania*, Russia*, San Marino, Serbia*, Slovakia, Slovenia*, Spain, Sweden, Switzerland, Turkey*, Ukraine*, Vatican City

Veľkosť: 14,9 GB

Zatiaľ neplánujem dlhšiu trasu naprieč krajinami Európy, no stiahol som si rovno ten najväčší balík, Europe Bundle 1, označené ako EU AS (ECE AS). Postačí kliknúť na DOWNLOAD pod vybraným balíčkom a zvoliť miesto pre uloženie na disku. Treba však počítať s veľkosťou približne 16 GB, či už na miesto v počítači alebo prenosovými možnosťami internetu.

Menej obsiahle balíčky majú aj menšiu veľkosť a teda stiahnú sa rýchlejšie. Pozor ešte na hviezdičkou označené krajiny v jednotlivých balíčkoch – znamená to len čiastočne pokrytie. Zvyčajne iba hlavné ťahy bez detailných podkladov.

Záloha pôvodnej SD karty s mapami

Ako sa všeobecne v IT technike radí, zálohovať-zálohovať-zálohovať. Nie vždy sa tým riadim, no pre istotu som to urobil. Celý priečinok maps z SD karty som skopíroval na voľné miesto na disku.

Kopírovanie nejaký čas zaberie, závisí od rýchlosti počítača a jeho SD slotu.

Po úspešnom dokopírovaní som celý priečinok maps zmazal a uvoľnil tak miesto pre nové mapy.

Príprava nových máp

Pre skopírovanie máp na SD kartu veľa toho netreba. Pozor však na správne skopírovanie – mapy musia byť rozbalené. Odporúča sa použiť program 7-Zip, v čom sú aj stiahnuté mapové podklady stiahnuté, podľa prípony *.7z.

Použiť je možné aj bežnejšie programy, mohli by to zvládnuť aj WinRAR či WinZIP, prípadne Total Commander.

Po nainštalovaní 7-Zip klikneme pravým tlačidlom na zabalený archív s mapami a zvolíme 7-Zip – Rozbaliť do. Program začne automaticky archív rozbaľovať do rovnakého priečinka, pre sa nachádza stiahnutý archív.

Inštalácia máp na SD kartu

Teraz už len stačí rozbalené mapy skopírovať na originálnu SD kartu zbavenú starých máp.

Pozor, kopírujeme iba priečinok maps spolu so všetkými podpriečinkami. Teda rozbalený archív otvoriť a z neho kopírovať maps priamo do rootu (koreňa) SD karty rovnako ako boli nakopírované pôvodné mapy na SD karte. Rýchlosť opäť závisí od výkonu počítača a rýchlosti SD slotu.

Tým je SD karta pripravená pre zasunutie do SD slotu infotainmentu.

Problému s veľkosťou?

Problémom nových aktualizácii máp predovšetkým pri Europe Bundle 1 (= celá Európa) je ich veľkosť. Pri ostatných balíčkoch by tento problém nemal nastať. Preto keď nevyužijete celú Európu ale iba okolité krajiny, odporúčam stiahnuť niektorý iný balíček. Originál pamäťová karta má zvyčajne 16 GB. Pre porovnanie pôvodné mapy na mojej SD karte VW vo verzii 1310 bola 13,5 GB.

Medzičasom stiahnutá verzia 1520 mala 14,4 GB, najnovšia verzia 1730 pri písaní článku až 15,2 GB.

Originál SD karta má však voľné miesto iba 14,8 GB!

Ako teda ušetriť a získať chýbajúcich 15,2-14,8 = 0,4 GB?

Za túto informáciu ďakujem zverejnenému videu od mr-fix. Veľkú časť údajov zaberajú jazykové mutácie v priečinku sds = Speech Dialog System (maps/00/sds).

Pomôžem si detailným výpisom veľkosti cez Total Commander.

Najviac zaberajú červenou farbou vyznačené jazyky: DE, ES, FR, GB, IT. Osobne nič z toho nepotrebujem, nastavený mám CZ jazyk. Po ich označení a kliknutí na vlastnosti zistíme veľkosť 654 MB. Po odstránení sa zníži celková veľkosť na prijateľných 14,5 GB 🙂 . Bez problémov sa dajú zmazať aj zvyšné jazyky, je to na zvážení každého individuálne. Ostať musí ale súbor meta_info.db!

Záver

Po vložení karty do slotu riadiacej jednotky infotainmentu a stlačení tlačidla NAV na navigácii či spustení navigácie cez menu by sa mali načítať aktuálne mapy. Podobne ako prvotné zistenie verzie navigačnej databázy v úvode článku, môžeme skontrolovať aktuálnu verziu aj teraz po aktualizácii.

Ja som si námatkovo skontroloval novobudovanú diaľnicu D1 od Popradu do Košíc či naopak. Podľa všetkého už je opravená a aktuálna, no zatiaľ nie úplne dokončená a nemám tým smerom cestu pre kontrolu.

Z ostatných ciest čo som stihol ráno pozrieť, tak nanovo osadené značky ešte neprešli zmenou. Ale kolaudácia danej cesty bola len nedávno, mapy podľa info vydané 12.2.2021, stiahnuteľné 12.5.2021. Za mňa aj napriek tomu spokojnosť a odporúčam venovať aktualizáciám čas 🙂 . Snáď som pomohol aspoň niekomu…


Zdroje a info:
https://www.skoda-auto.sk/servis/aktualizacia-map
https://app-connect.volkswagen.com/mapupdates/download/
https://www.7-zip.org/
https://www.youtube.com
https://www.briskoda.net/forums/topic/493850-amundsen-mib2-map-updates-2022/

8 komentárov článku “Aktualizácia máp Amundsen

  1. Jen pro doplnění, aktualizace map se provádí ve stejném intervalu pro všechny stejně (Audi, VW, Seat, Škoda) a to 2x ročně kolem 25 a 40 týdne. A kvůli dostupnosti map, tak známý to dělal tak, že si sehnal VIN vozu, které toto rádio mělo od výroby a používal přímo ŠKODA update portál 🙂

    1. ano, vdaka za info 🙂 mne nerobi problem obcas pozriet priamo na VW portal a stiahnut si to. prevazne pouzivam AndroidAuto, ale original navi mi pomohla v Rumunsku, kde mobil nemal signal – Waze, Sygic, Google Mapy ani Mapy.cz sa nechytali, aj ked som mal offline podklady stiahnute

  2. Dakujem autorovi za tento clanok hlavne za radu o vymazani jazykovich mutacii. Dostal som celu Europu na 16Gb povodnu kartu. Idem vyskusat aj nove mapy z prispevku diskusie. Octavia lll. 2018 podla VIN su este stale mapy verzia 45/2021.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Začnite písať požadovaný hľadaný výraz a stlačte ENTER pre vyhľadávanie. Stlačením ESC hľadanie zrušíte.

Návrat hore