Podsvietená 12V zásuvka (zapaľovač)

Táto úprava je z tých starších. No nedávno som kamarátom dorábal presne to isté len v iných farbách, tak som si nafotil pár záberov pre doplnenie a dokončenie návodu.

Na výber sú 3 základné farby:

 • zelená – originál Škoda farba, kedysi boli podsvietené zapaľovače už za čias prvej generácie Octavie
 • červená – pôvodom prevzaté z VW
 • biela – nové modely Škodoviek

Keďže mám komplet interiér v bielej farbe, volil som aj zapaľovač v bielej. V návode sa budú vyskytovať aj iné farebné vyhotovenia, na celkovú funkčnosť to však nemá vplyv. Pri bielej farbe ide o LED osvetlenie, čiže teoreticky je možné vymeniť SMD diódu za ľubovoľnú farbu.

Materiál:

 • vodič (asi 50cm)
 • textilná izolačná páska
 • 000 979 009 E – pin pre tlačidlá pod rádiom
 • N 907 326 03 – pin do konektora zapaľovača
 • púzdro podsvietenia podľa požiadavky:
  • 1E0 919 341 B – zelená farba
  • 1J9 919 307 – červená farba
  • 5Q0 919 341 – biela farba

Potrebné náradie:

 • torx
 • plastové páčidlá
 • odizolovacie, štipacie, krimpovacie kliešte
 • tenký plochý skrutkovač

Postup

Samotné zapojenie nie je komplikované a spočíva v dotiahnutí jedného vodiča. Ja som si to napojil na podsvietenie zvyšku interiéru, teda vrátane regulácie jasu. Druhá možnosť je napojiť sa na spínaných 12V priamo v poistkovej skrini. Určite nestačí urobiť prepoj na vedľajší plusový kontakt zapaľovača ! Zásuvka je totiž stále pod napätím a tým by svietil aj krúžok okolo !

Plastové páčidlo strčíme medzi panel kúrenia/klimatizácie a plast, ktorý je nad schránkou stredového tunela. Plast musíme vypáčiť smerom dole a odpojiť jednotlivé svorkovnice (AUX vstup, USB vstup a 12V zásuvka/zapaľovač). Na odpojenie nie je nutné žiadne náradie, ide to aj rukou zatlačením jednotlivých poistiek. Zo spodnej časti panela kúrenia/klimatizácie sú dve skrutky torx, číslo tuším 20. Tie musia ísť von. Panel je následne zacvaknutý. V prípade automatickej klimatizácie je situácia jednoduchšia, stačí odpojiť všetky konektory a panel dať bokom. Pri manuálnej klimatizácii môžu byť prekážkou tiahla smeru a teploty fúkania. Pokiaľ to situácia umožní, odporúčam ich nechať zapojené. Je nutné dostať sa ešte ku konektorom napojeným k stredovým tlačidlám pod rádiom, celkovo sú podľa výbavy 2-3. Stačí odpojiť čierny konektor, ktorý sa nachádza zhruba za tlačidlami vyhrievania zadného skla a zamknutia. Ak sa vám nedarí nahmatať ho a odpojiť, celý panel tlačidiel sa vysúva smerom dopredu (k sebe). Ide pomerne tuho, treba poriadne zabrať zo zadnej strany a tlačiť von.

V čiernom konektore nájdeme šedý (sivý) vodič a ten vypinujeme tenkým plochým skrutkovačom alebo niečím ostrým. K tomuto vodiču potrebujeme napojiť jeden navyše, podobne ako v prípade podsvietenia stropného svetla CatVision v inom návode. Opäť dve možnosti – odstrihnúť pin a zakrimpovať nový spolu s novým vodičom, alebo k terajšiemu prispájkovať nový vodič a riadne zaizolovať. Volil som možnosť krimpovania. Pin s oboma pripojenými vodičmi vrátime na pôvodnú pozíciu v konektore a konektor môžme vrátiť na pôvodné miesto.

Druhá strana vodiča sa zapája do konektora 12V zásuvky/zapaľovača na voľnú pozíciu. Kryt konektora opatrne otvoríme a zakrimpovaný pin s káblom vložíme dnu. Tým je zapojenie hotové. Ja zvyčajne ešte nové vodiče stále omotám textilnou izolačnou páskou voči pôvodným.

V plaste nad schránkou v stredovom tuneli vymeníme pôvodný čierny krúžok za nový podľa zakúpenej farby. Vnútri zásuvky sú plastové západky, tie je nutné uvoľniť a vybrať kovovú vložku. Tým sa uvoľní aj čierny rámček. Pri montíži je nutné najprv vložiť rámček a až potom kovovú vložku. Zapojíme konektory na svoje miesta (kúrenie/klimatizácia, AUX, USB), vrátime panel kúrenia/klimatizácie na svoje miesto, zaskrutkujeme späť dve skrutky zo spodnej strany a nasadíme plast nad stredovým tunelom.

Ostáva zapnúť zapaľovanie a otestovať funkčnosť. Svietiť bude iba pri zapnutých minimálne parkovacích svetlách – teda vtedy, keď svieti zvyšok interiéru.

2 komentáre článku “Podsvietená 12V zásuvka (zapaľovač)

 1. Hi, and nice work.
  what kind of led smd chips have you used to change the standart green light to white, on your whole interior?. is it the same for radio, AC, windows, and so on?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Začnite písať požadovaný hľadaný výraz a stlačte ENTER pre vyhľadávanie. Stlačením ESC hľadanie zrušíte.

Návrat hore