Nehody verzus nevzdelanosť vodičov

Dnes cestou do školy som sa opäť presvečil o „nevzdelanosti“ niektorých vodičov. Zvlášť išlo vodiča z nášho hlavného mesta. Keby šlo o to, kto sa prvý dostane na parkovacie miesto na preplnenom parkovisku, určite by sa neváhali strčiť s „kamiónom“ na miesto vhodné akurát tak pre „maľucha“ (tj. poľský fiatik). Vtedy by mi to bolo jedno, nech sa hoci aj pobijú … ale v tom dnešnom prípade išlo (pravdepodobne) o záchranu ľudksých životov, ale k tomu sa dostaneme.


Pondelok, 23.2.2009, zhruba 13:45, križovatka pri FNLP (Fakultnej nemocnici Louisa Pasteuera), Košice. Bežný deň až na to, že vonku bolo sychravo, občas zasnežilo akoaj v noci, okrem silného vetra. Vodiči aj tak neváhali a odhodlali sa ísť radšej autom, MHD, poprípade peši, ako ja. Ako som už spomínal, „blavák“ sa dostal do Košíc a narobil nám tu zmetok, no hádam nedošlo k úmrtiu pacienta (pacientov) v sanitke, ktorá sa snažilo čím skôr prejsť križovatkou. Márne mu všetci vytrubovali a vyblikovali, nech sa uhne, jednoducho ich všetkých odignoroval. Snáď sa bál prejsť na červenú cez semafór … všetci ho očami doslova tlačili, nech sa aspoň uhne niekde bokom, on nič. Ďalej si v pohodičke sedel, teda skôr ležal za volantom a ani sa nehol. Po čase mu to došlo, hlavne keď košičan na felde bol tesne za ním, ledva že do neho neťukol, sa náš blavák pohol len o máličko dopredu a na stranu. Z bočnej ulice mu taxikár vytruboval a ukazoval, nech ide, veď všetci stáli, čakal, až pokiaľ mu nenaskočila zelená. Vyštartoval ako na pretekoch a už ho nebolo. Vďaka nemu mohla prejsť aj sanitka a ostatné autá…snáď sa úspešne dostala do cieľa a hlavne včas.
Ďalej po mojej ceste (pri Amfiteátri) už z diaľky som zazrel policajné majáky, dokonca aj blikajúce svetlá požiarnikov (hasičov, alebo ako sa im vlastne nadáva). Na chodníku stálo navyše auto (dopravné značenia). Najviac som ostal prekvapený no zaskočený zároveň, keď som obišiel tú dodávku stojacu na chodníku. Dve autá, jedno so zničeným motorom, prednou kapotou a asi nič viac (tuším to bolo zelené kombičko) … no to druhé (tmavý športiak) skončilo horšie, hlavne v prípade, keď mal vodič aj spolujazdca. Bočné sklá fuč, stredový stĺpik aj vrátane dverí preliačené dovnútra takmer až na vodičovu stranu. Okolo pobehovali hasiči odpratávajúci zvyšky áut a páni v zelenom (policajti) zisťujúci príčinu a dôvod zrášky, ako aj navigujúci premávku. Kolónam sa už nedokázali vyhnúť, nakoľko je to frekventovaná cesta, ale aspoň sa snažili to nejakým zázrakom eliminovať. Zázrakom sa mi podarilo ich obísť, cestou som ešte zbadal chlapíka s kamerou a tetky idúce mojim smerom so slovami: „… tí museli ísť ako blázni …“. Z dodávky už vyčnievala druhá zvislá dopravná značka a pri nej robotníci pripravený na jej osadenie.
Detaily nehody nepoznám, no podla mna boli ciastocne vinní obaja. Šofér na športovom aute prichádzajúci z vedľajšej cesty, kombičko idúce po hlavnej a bum-bác, boli v sebe, nehoda ako vyšitá z najdrahšieho nemeckého krimiseriálu z prostredia dialničnej polície…

A záver?? Má vôbec zmysel nejaký písať?? …asi snáď len:

  • zbytočný „Nový cestný zákon o pozemných komunikáciách“, hlavne 50-tka v obci, svietenie po celý rok, ktoré ignoruje aj autoškola;
  • lenivosť, pohodlnosť vodičov;
  • zo „sedenia“ za volantom sa stalo „ležanie“ za volantom…;
  • nedostatočné venovanie pozornosti cestnej premávke (veď aj chodci a cyklisti do nej patria…)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Začnite písať požadovaný hľadaný výraz a stlačte ENTER pre vyhľadávanie. Stlačením ESC hľadanie zrušíte.

Návrat hore