Osvetlenie veka batožinového priestoru

Svetla nikdy nie je dosť. Určite to poznáte hlavne v noci, ak vám niečo vypadne z kufra na zem a pri pôvodnej bludičke v kufri to neviete nájsť. Druhé osvetlenie kufra to čiastočne vyrieši, no občas za hranu kufra nevidieť takmer nič.

Inšpiráciou pre tento počin bola fotka Superb 3 Combi na fóre a nezávisle na tom dotaz od kamaráta, či by sa to nejako nedalo zapojiť. Dalo 🙂 .

 

Prvotný plán bol napojiť sa priamo na zámok kufra. Prechádzal som schémy, skúšal som to premeriavať a robiť pokusy. No k ničomu som nedospel. Tak som využil plán B a napojil sa na pôvodné osvetlenie kufra, konkrétne na pravej strane po jej doplnení. Ak toto svetielko ešte nemáte, použiť sa dá aj zrkadlové napojenie – teda ako zdroj brať ľavú stranu. Schéma nie je komplikovaná, len sa paralelne napojiť na osvetlenie kufra.

Zapojenie

Zoznam materiálu a náradia

  • 2x – svetielko do kufra, napr. z Aliexpress
  • 4B0 971 832 – 3x – konektor do svetielka
  • plastové páčidlá
  • krimpovacie, štipacie, odizolovacie kliešte
  • torx skrutkovač
  • papierová páska, fixa
  • posuvné meradlo, meter, pravítko
  • orezávací nôž / nožík
  • modelárska frézka

Postup

Ako prvé som si urobil prepoj medzi svetielkami. Na ľavej strane je do konektora pripojený plus a mínus, na pravej strane musia byť do každého pinu napojené po 2 vodiče – 2x plus a 2x mínus. Je to z dôvodu natiahnutia až do kufra a napojeniu na pôvodné svetielko presne podľa nákresu uvedeného vyššie. Zväzok je vo veku prichytený sťahovacími páskami s dostatočným presahom vodičov, aby som svetielka vedel v prípade potreby odpojiť. Smerom do kufra som ich ťahal rovnako ako v prípade cúvacej kamery pozdĺž zadného okna na pravej strane až ku svetielku kufra.

 

Mechanické prevedenie mi dalo chvíľu zabrať. Kde a ako orientovať svetielka? Nebudú zavadzať plechu veka kufra? Budú orientované pod dobrým uhlom smerom dole? Otočiť ich vodorovne či zvislo? Odpovedal tomu i skúšobný nákres na kúsok kartónu. 

 

Na ten som na vo finále vykašľal a išiel naostro. Nalepil som na plast tapacíru kufra papierovú pásku a začal robiť náčrty. Vyrezal som prvú dieru, osadil svetielko. Paráda, môže byť. Preniesol som rozmery aj na druhú stranu, podľa všetkého som sa aj trafil…a nikdy to asi nikoho nenapadne premeriavať.

 

Do kufra za háčik na batožinu som ešte schoval malý vypínač (prepínač), aby som si mohol svetlo na veku kedykoľvek vypnúť nezávisle na osvetlení kufra. Nutné to nie je, do nákresu som to pre istotu načrtol. Umiestnenie musím mierne upraviť, neuvedomil som si, že takmer hneď za mriežkou je kovový diel karosérie.

 

S výsledkom som spokojný, svieti to podľa predstáv.

2 komentáre článku “Osvetlenie veka batožinového priestoru

  1. Zdravím, plánujem doplniť osvetlenie na druhú stranu+osvetlenie veka naraz. Objednal som 2×2 svetielka z Aliexpresu podľa Vášho linku. Zaujímal by ma diel „4B0 971 832 – 3x – konektor do svetielka“, je nutné dokupovať konektory keď sú súčasťou svetielok objednaných z aliexpresu?? Vopred ďakujem za odpoveď.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Začnite písať požadovaný hľadaný výraz a stlačte ENTER pre vyhľadávanie. Stlačením ESC hľadanie zrušíte.

Návrat hore