Doplnenie druhého osvetlenia kufra

Ako zvyčajne, aj pri osvetlení v kufri sa šetrilo. No pre niekoho to neznamená nič, a ako sa hovorí „nič čo by zlaté slovenské ručičky nedokázali dorobiť“.

Ako prvé, odporúčam si zohnať potrebný materiál:

  • osvetlenie kufra, odporúčam rovno zmeniť zo žiarovkového na LED osvetlenie, napríklad objednaním z Aliexpress
 • kabeláž (dvojlinka)
 • konektor, resp. piny/fastony na pripojenie svetla (jednoduchšie v prípade LED svetla z odkazu vyšie)

Náradie nutné pre demontáž/montáž:

 • Torx skrutkovač (zvyčajne súčasť výbavy)
 • plastové páčidlá
 • pájka, cín, kalafónia
 • zmršťovacia bužírka, alebo aspoň izolačná páska
 • textilná elektrikárska páska
 • plochý skrutkovač
 • sťahovacie pásky alebo iný upevňovací materiál
 • modelárska frézka / vŕtačka / malé pilníky
 • orezávací nôž, meter, pravítko, fixa

Postup nie je veľmi komplikovaný a stačí základná zručnosť s ovládaním bežného náradia. Ja som si robotu rozdelil na dva dni, nakoľko sa rýchlo zotmelo. Prvý deň som si prichystal a natiahol kabeláž od pôvodného osvetlenia kufra, druhý deň som si vyzeral otvor a zapojil to.

Demontáž

Pre postup rozobratia plastových častí kufra je vhodné použiť Dielensku príručku, alebo len postupovať podľa fotografií.

Otvoriť kufor, vybrať z priestoru rezervy polystyrén a samotnú rezervu (ak ňou auto disponuje), zároveň si vybrať skrutkovač Torx. Povoliť 2 a 2 skrutky zadných svetiel, háčik s priestoru rezervy pre demontáž svetiel z karosérie auta. Demontáž svetiel nie je z dôvodu doplnenia osvetlenia veľmi dôležitá, no vzhľadom na lepší prístup ku kabeláži sa mi to zdalo ako najlepšia voľba.

Ako ďalšie, je nutné dostať sa za bočné výplne kufra („tapacír“). Vrchná časť – od okraja kufra opatrne odklopiť tesnenie pre získanie prístupu k C-stĺpiku, ten vytrhnúť smerom do kufra. Je prichytení len na dvoch kovových príchytkách vo vrchnej časti.

Spodná časť kufra je krytá plastom. Ten sa vyberá trhnutím podobne ako C-stĺpik, ale pre zmenu smerom hore. Prichytený dvoma a dvoma príchytkami na každej strane, vo vnútri kufra pri rezerve drží na plastových výstupkoch.

Po demontovaní je prístup k skrutkám a plastovým nitom. Skrutky vyšrubujeme (na každej strane jedna), nity sú zložené z dvoch častí. Najprv opatrne plochým skrutkovačom vyberieme strednú časť, potom zvyšok. Na každej strane sú po dva nity, jeden dole (plast hrany kufra), jeden hore (C-stĺpik). Nezabudnite na háčiky pre tašky, v spodnej časti majú po jednom nite, samotné háčiky sa vyberajú vyklopením prednej časti smerom hore (viditeľné na fotke pri bočnom pohľade).

Samotné bočné plasty sú prichytené ešte po jednej kovovej príchytke a plastovými západkami v spodnej časti hrany kufra. Nie je nutné celé bočnice vyberať von (je to trochu náročnejšie na rozoberanie, nám stačí ich vyklopenie a prístup ku kabeláži).

Napojenie kabeláže

Pretože som riešil dve muchy jednou ranou, ťahal som z ľavej strany smerom na pravú stranu 3 vodiče – čierny, oranžový, sivo-oranžový. Pre osvetlenie kufra stačí vodiče 2, odporúčam použiť čierny a červený (prípadne oranžový). Bežná dvojlinka sa predáva v týchto farbách. Čierny kábel označuje mínus (kostru), červený plus.

Výhodou osvetlenia LED objednaného z Aliexpress je v tom, že osvetlenie má „dvojité“ napájanie, kde súčasťou dodávky je aj krátky káblik.

Pôvodná kabeláž originálneho osvetlenia kufra sa teda nemení, len namiesto osvetlenia žiarovkou sa napojí na osvetlenie LED. Tenký konektor z balenia som použil pre prepojenie na pravú stranu. Priložený káblik skrátime kľudne na polovicu, ku kúsku káblika s tenkým konektorom (samica) pripájkujeme prichystanú dvojlinku. Nezabudnite si káble od seba odizolovať použitím zmršťovacej bužírky alebo izolačnej pásky. Tu mi bohužiaľ fotodokumentácia chýba 🙁 . Ak to máte pripravené, môžte ešte asi 15-20 cm tohto nového „zväzku“ omotať textilnou izolačnou páskou, aby sa to podobalo na originál kabeláž. Nie je to však nutné.

Na fotografiách vyššie pre predstavu moje riešenie omotaných káblikov, dvojlinka medzi pôvodným a novým osvetlením je krytá do „pančušky“ – textilno-plastová izolácia. Asi choroba z povolania. Konektory sú tri – zadné svetlo, pôvodné osvetlenie kufra (hrubší konektor) a nové osvetlenie (tenký konektor).

Oba konektory zapojíme (originál do hrubšej spodnej časti, maličký do tenkej vrchnej časti) a svetlo môžme osadiť na svoje miesto. Opačný voľný koniec kábla natiahneme smerom k pravej strany umiestnením pod hranu kufra, aby nebránila plastovému prahu pri montáži. Na pripevnenie mi poslúžili samolepiace plastové príchytky, ktoré používame robote. K nim je možné kabeláž upevniť pomocou sťahovacích pásiek. Celé to drží kde má. Ako alternatívne riešnie poslúžia kúsky izolačnej pásky umiestnené na viacerých miestach.

Výrez otvoru a montáž

Ako sa hovorí, dvakrát meraj a raz rež. Tu to platí obzvlášť, aby ste nemuseli zháňať nové plasty do kufra. Použil som papierovú pásku v mieste približného otvoru nového svetla. Opäť nie je nutné, ide len o uľahčenie práce označovania rozmerov. Rozmery tu rozpisovať nebudem, aby som nepočul len nadávky že som niečo zle odmeral. Či si vytvoríte šablónu obkreslením ľavej strany, alebo budete postupne prenášať bod po bode, je už na vás. Otvor som vyrezával modelárskou frézkou, postačí aj vŕtačka pre predvŕtanie dierky vedľa dierky a výrez nožom. Nožík, resp. pilník dopomôžu k začisteniu hrán otvoru. Radšej si viackrát priložte svetlo a postupne dorezávajte. Ak všetko sedí, napojte nové kábliky s pripraveným konektorom (rovnakým ako na opačnej ľavej strane, ak som to zabudol zmieniť) do svetla, to osaďte do vyrezaného otvoru.

Teraz už len ostáva poskladať všetko na svoje miesto v opačnom poradí, ako pri rozoberaní…

Záverečný test a radosť

Na záver ostáva už len počkať na neskoršiu večernú hodinu pre test funkčnosti. Samozrejme, dá sa to aj cez deň, ale večer to viac vynikne 🙂 . Výsledok sa môže mierne líšiť od typu použitého osvetlenia. LED svetlo je predsa len trochu krajšie, čistejšie, jasnejšie a hlavne je biele, nie žlté.

16 komentárov článku “Doplnenie druhého osvetlenia kufra

 1. Dobrý den,mám v plánu své pomocí udělat druhé osvětlení v kufru.Po přečtení návodu,nemůžu dojít jak a kde napojit kabel u druhého světla aby vše bylo v pořádku.Děkuji za odpověď.Nábělek

  1. Citujem:
   „Oba konektory zapojíme (originál do hrubšej spodnej časti, maličký do tenkej vrchnej časti) a svetlo môžme osadiť na svoje miesto. Opačný voľný koniec kábla natiahneme smerom k pravej strany umiestnením pod hranu kufra, aby nebránila plastovému prahu pri montáži.“

   Na lavej strane je to napojene na povodne osvetlenie kufra

 2. Dobrý den, chápu propojení správně tak, že původní konektor jde do vetší zdířky led světla, menší konektor s připájeným kabelem do menší zdířky (která bude napájet druhé světlo) a tento kabel pouze natáhnout na druhou stranu kufru? Děkuji

   1. dobrý deň, a skúsenosti s prepojením predných LED denných svetiel so zadnými červenými obrysovými svetlami aby svietili súčasne – má NIEKTO ???

 3. Hezký den,

  sedělo vám světlo do původního otvoru, nebo jste musel zabrousit i ten? Právě mi světla přišla, ale zadní krytka mi brání v jeho prostrčení dovnitř.

 4. Zdravím,
  A děkuji za tento návod. Dodělal jsem si dle něj druhé světlo do kufru. Ovšem po instalaci jsem narazil na jednu zvláštní věc. Během nastartovaného motoru, když otevřu přihrádku u spolujezdce, začne problikávat vnitřní osvětlení a na Maxi dotu se přerušovaně zobrazuje otevření kufru. Kontroloval jsem správnost zapojení a vše je v pořádku. Když odpojím dodělané světlo (pravé) od původního (levé) tak je opět vše v pořádku. Světa jsem kupoval z Ali, ledkové dle odkazu. Netušíte, čím by to mohlo být?
  Díky Jirka

  1. Opat vadna seria svetielok. Hlavne ak je niekde v interieri este povodna ziarovka, blbne to… Nemam riesenie, iba vymenu za ine svetielka od ineho predajcu 🙁 toto ja uz neovplyvnim, ak je vadne svetielko, tak uz aj 1 namontovane v kufri robi problemy, nemusia byt vsetky 3/4

 5. Tak jsem to udelal všecko stejně podle tveho návodu. Vše na fastony. Všecko funguje. Ale za boha mi nejde vratit zpatky ten háček na kabelu. 🙂

  1. s tým občas treba bojovať, niekedy pomôže mierne do neho zo spodnej strany buchnúť. samozrejme že neplatí, ak nepomáha kladivo pomôže veľké kladivo! chce to s citom. ak dobre pamätám, treba ho tam zasúvať s vonkajšou časťou mierne dvihnutou. sakra, jak ja nerád niečo popisujem :/

 6. Mohu poprosit o název těch světélek pro osvětlení kufru a spolujezdcovy schránky? Odkaz na původní zboží na Aliexpresu už bohužel nefunguje… Dík!

 7. Tiez oblubujem LED a vymienam vsade kde sa da. Mal som teraz ale dlhodobo problem s blikanim a zhasinanim LED v kufri. LED svietili tak silno, ze som si nevsimol vypalene LED a preto svetlo pravdepodobne blikalo. Po vymene za druhe neblikali ale po otvoreni kufra sa rozsvietili niekedy hned a niekedy po 20 sekundach. Nasledne zase zhasli zas sa zapalili a podobne. Rozobrat polku auta a hladat ci je niekde zla kostra pripadne mikrospinac sa mi velmi nechcelo aj ked mi to nedavalo dako zmysel, ze by to bol problem zhasinania svetla. Nakoniec som dostal radu a vyskusal kupit LED ktore nedisponuju CANbusom a svetlo v kufri sa tvari vporiadku. Vzdy ma presviedcali ze treba s CANbusom tak som kupoval. No a teraz som sa dozvedel ze exterier ano ale interier nie 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Začnite písať požadovaný hľadaný výraz a stlačte ENTER pre vyhľadávanie. Stlačením ESC hľadanie zrušíte.

Návrat hore