Zmena orámovania rádia Swing z matného na lesklé

Nakoľko Škoda sa rozhodla trošku rozlíšiť infotainmenty (rádia) nielen parametrami, ale aj dizajnovo, skúsil som sa so základným rádiom Swing priblížiť vzhľadom k výkonnejším súrodencom (Bolero, Amundsen). Pokúsim sa priblížiť vám, ako na to. V princípe to nie je zložitý proces, čiže by to mal zvládnuť skutočne každý.

Tento návod a vykonanie úkonov podľa neho je na vlastné riziko ! Nenesiem ja a ani nikto z tohto webu zodpovednosť za prípadné poškodenie častí auta ! Postup bol spísaný po osobnej skúsenosti s realizáciou polepu rámčeka rádia Swing, Fabia III 2016.

Potrebné nástroje a náradie:

  • Plastový klin (páčidlo), alebo skrutkovač obalený handrou (servítkou)
  • Malý krížový skrutkovač
  • Handra, mikrovláknová utierka (vysvetlím neskôr)
  • Odisťovací prípravok, napr. T10057

Postup:

Vypnúť zapaľovanie a všetky elektrické spotrebiče, vybrať pamäťovú kartu z rádia (pokiaľ je vložená).

Pomocou demontážneho klinu (páčidla) uvoľniť okrasnú lištu zo západok.

Zasunúť odisťovacie prípravky do otvorov v rádiu (spodná časť, vyhradené otvory), pokiaľ nedôjde k zaseknutiu (cvaknutiu).

Ťahom za prípravky, prípadne mne sa osvedčilo uchytením modulu rádia, vysunúť rádio smerom k sebe, von z prístrojovej dosky.
Je nutné odpojiť konektor stlačením poistky na svorkovnici a vyklopiť ju smerom von (hore). Konektor pre anténu má vlastnú poistku, ktorú treba vysunúť a konektor odpojiť. To isté platí aj pre konektor multimédii (USB).

Po odstránení lišty a rádia zostane v aute prázdny priestor.

Na stôl si položíme čistú handru alebo mikrovláknovú utierku. V tomto prípade nehrozí veľmi poškodenie stola, ale skôr poškodenie či poškriabanie lesklých častí alebo displeja rádia.

 

Rádio Swing sa skladá z jedného kusu, kde displej (zobrazovacia jednotka) je priamo spojená s riadiacou jednotkou infotainmentu (rádia). Ako prvé je nutné tieto dve časti od seba oddeliť. Odskrutkujeme 2 skrutky v spodnej časti a 2 vo vrchnej časti. Oddelíme opatrne od seba displej od jednotky (vo vrchnej časti sú západky, pomôže vyklopenie vrchu smerom dozadu).

Jednotku si odložíme bokom, displejovú časť položíme na čistú handru displejom dole.

Vpredu odstránime otočné ovládače (hlasitosť a menu) ťahaním (žiadne páčenie nie je nutné). (Poznámka: fotka vyhotovená dodatočne, preto chýba matný rámček.)

Zo zadnej strany je plechový (kovový) kryt prichytený čiernymi skrutkami (6 ks + 1 ks na prichytenie slotu pamäťovej karty).

Po demontáži sa nám naskytne pohľad na plošný spoj, opäť prichytený čiernymi skrutkami. Tie sú na plošnom spoji vyznačené symbolom skrutky (8 ks). Treba ich vybrať všetky a odložiť bokom. V oblasti tlačidiel (hlasitosť a pohyb v menu) je plošný spoj prichytený plastovými západkami. Opatrne plošný spoj v tomto mieste nadvihneme, no celok ešte necháme na svojom mieste !

Netreba zabudnúť odpojiť konektor displeja – nadvihnúť na krajoch šedý (sivý) poistný plast a vybrať flex kábel displeja.

Následne vyberieme von celý plošný spoj a odložíme bokom.

Po odstránení plošného spoja ostávajú teoreticky posledné 4 strieborné skrutky, ktoré držia predný matný plast okolo displeja. Vyskrutkujeme ich von a plast uvoľníme zo západok v spodnej časti.

Pokiaľ si to situácia vyžaduje, je možné vybrať von aj samotný displej (ďalšie 4 strieborné skrutky).

Po demontáži matného plastového rámčeka (na foto bez displeja).

Úpravu samotného plastu tu popisovať nebudem. Už je na zvážení, či si ho necháte nastriekať čiernym lesklým sprejom, alebo nalepíte fóliu. Fantázii sa medze nekladú, dokonca nemusí isť len o čiernu farbu. Ja som pre začiatok použil čiernu lesklú samolepiacu fóliu, no povrchovú úpravu budem pravdepodobne nahrádzať striekaním.

Po prispôsobení rámčeka postupujeme v skladaní opačným systémom:

  1. 4 skrutky rámček (prípadne 4 skrutky displej)
  2. 8 čiernych skrutiek na prichytenie plošného spoja, plus zacvaknutie v oblasti tlačidiel
  3. Pripojenie flex kábla displeja, poistenie šedým (sivým) plastom
  4. 7 čiernych skrutiek na zadný kovový kryt
  5. 2 + 2 skrutky pre spojenie so základnou riadiacou jednotkou
  6. Napojenie svorkovníc priamo v aute (anténa, USB, napájanie)
  7. Osadenie rádia do auta. POZOR ! netlačiť priamo na displej !
  8. Nasadenie okrasnej lišty zacvaknutím na pôvodné miesto
  9. Zapnutie zapaľovania pre otestovanie funkčnosti rádia

Užívame si nový vzhľad v interiéri 🙂 .

Obsah článku

Aktualizácia 09.feb 2018

Fólia nebolá zlá, len mala svoje nedostatky. Tak som dal úlohu kolegom, nastriekať to prineseným lesklým čiernym sprejom. Výsledok? Spokojnosť 🙂 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Začnite písať požadovaný hľadaný výraz a stlačte ENTER pre vyhľadávanie. Stlačením ESC hľadanie zrušíte.

Návrat hore