SmartGate

Priznám sa, že som mal dnes iné plány s autom, no dlhujem komunite návod aj na dodatočnú montáž SmartGate.

Čo je to SmartGate?

Pre niekoho doslova hračka, pre niekoho nástroj na sledovanie údajov auta v reálnom čase. Samozrejme, niečo zobrazí aj palubný počítač, no tu je toho podstatne viac.

Rozhranie SmartGate dokáže sledovať asi 40 rôznych parametrov vášho vozidla ŠKODA. Tie sa následne dajú zobrazovať a vyhodnocovať prostredníctvom aplikácií v inteligentných telefónoch. Tým môžete získať prehľad napríklad o úspornosti, alebo naopak dynamickosti vášho spôsobu jazdy. Prenos dát medzi vaším automobilom a vaším telefónom prebieha bezdrôtovo pomocou WiFi. Ak patríte medzi priaznivcov moderných technológií, táto funkcia vás nielen pobaví, ale navyše vám prinesie veľa zaujímavých poznatkov.

Obsah článku

Materiál

 • smartgate jednotka podľa typu auta:
  • 6V0 063 218 – Fabia/Rapid
  • 5JA 063 218 – Rapid (do 22KT 2015)
  • 5L0 063 218 – Yeti
  • 5E0 063 218 – Octavia III/Superb III

Náradie

 • plastové páčidlá
 • špendlíky /tenký plochý skrutkovač pre vybratie pinov
 • plochý skrutkovač
 • torx 20/25
 • vidlicový kľúč / gola sada (myslím že číslo 10)

Postup

Postup zapojenia je relatívne jednoduchý a pomerne dobre popísaný aj v pribalenom návode k SmartGate jednotke.

Obsah balenia je prakticky pripravený na takúto dodatočnú montáž, nie je nutné ani dodatočné zháňanie pinov, konektorov, či káblov. Nie je nutné ani dodatočné kódovanie.

Pribalený návod:

Začínal som opäť rozoberaním. Plastové obloženie prahu na vodičovej strane, spodná časť A-stĺpika na vodičovej strane (vrátane mechanizmu otvárania prednej kapoty), BCM jednotka a poistková skrinka. Okrem poistkovej skrinky je všetko iba zacvaknuté či zasunuté.

Pred demontážou spodného plastového krytu odstránime páčku otvárania prednej kapoty – zo zadnej strany je plastová poistka, tú je nutné vytiahnúť smerom dopredu (v smere jazdy). Viď fotky vybratej páčky.

Následne vytiahnúť rozperný nit (umiestnený priamo v krycom plaste A-stĺpika) a po uvoľnení prahovej lišty vybrať celý kryt A-stĺpika von. Prahy jednoducho stačí ťahať smerom hore…a buď ho vybrať celý (v mieste B-stĺpika smerom dnu do auta), alebo len odtiahnúť tak, aby neprekážal.

Po demontáži sa odhalí koberec a káblový zväzok.

Káble som natiahol pozdĺž pôvodného zväzku. Prichytával som ich textilnou izolačnou páskou namiesto pribalených sťahovacích pások. Hnedý kábel je ukostrenie, priskrutkovaný maticou spolu s ostatnými. Maticu nezabudnite opäť poriadne dotiahnúť!

To by sme mali tú jednoduhšiu časť za sebou. 4 voľné konce s pinmi potrebujeme dostať do konektora BCM jednotky. Tá je umiestnená nad demontovaným krytom, opäť iba zacvaknutá. Odpojte od nej všetky 3 konektory a jednotku vyberte von, ostane vám viac miesta pre manipuláciu. Piny sa zapájajú do konektora C a to tak, že pôvodné piny sa vyťahujú von a preložia do pribaleného modrého konektora a nové piny z kabeláže SmartGate jednotky do BCM jednotky.

Pozície pinov:

 • 44 – oranžovo/čierny
 • 45 – oranžovo/hnedý
 • 46 – oranžovo/zelený
 • 47 – oranžovo/hnedý

Káble sú párové, teda 44+45 a 46+47 tvoria dvojice. Snáď niečo napovedia priložené fotografie.

Pre modrý konektor odporúčam použiť pribalený molitan pre elimináciu rušivých zvukov pri dotyku s inými súčasťami.

Z popisu môže tento úkon vyzerať jednoducho, no opak môže byť pravdou. Najhoršie je poskladať sa do auta pri minime miesta. Pre správne fungovanie ešte zostáva pripojiť plusový červený vodič priamo k poistke číslo 14.

Povolíme 2 torx skrutky, ktoré držia poistkový box v palubnej doske a celý ho stiahneme smerom dozadu. Pôjde to pravdepodobne mierne ťažšie kvôli hrúbke káblov, ale dá sa k tomu dostať. Na zadnej strane je obyčajný plastový kryt, ktorý musí ísť von. Po odkrytí sa naskytne pohľad na vývody poistiek. Z bočnej strany vytiahneme fialovú poistku, ktorá zabezpečuje piny poistiek. Z prednej strany vyhľadáme poistku číslo 14 a tenkým skrutkovačom ju odistíme a vytiahneme smerom dozadu. Tu platí podobný postup ako v prípade BCM jednotky, pôvodný kábel ide do nového konektora a prichystaný nový kábel namiesto prázdneho miesta po vytiahnutí poistky.

Neviem či som to už spomínal, no opačný koniec (teda konektor priamo do jednotky SmartGate) je prestrčený cez dieru v koberci a prichystaný pod sedadlo spolujazdca. Teraz už len pripojiť jednotku a suchým zipsom prichytiť o koberec pod sedadlom vodiča.

Zložíme späť všetky demontované časti a zapneme zapaľovanie. Pri správnom zapojení sa rozbliká dióda a po čase bude trvalo svietiť.

SmartGate komunikuje s mobilom prostredníctvom WiFi pripojenia. Pri prvom spustení bude žiadať o zadanie hesla (pinu), ktorý tvorí VIN kód. Po spustení aplikácie je možné heslo zmeniť a uložiť.

Screeny priamo z mobilu po spustení aplikácie:

Pár poznámok na záver:

 • jednotku SmartGate nie je nutné zložito montovať podľa oficiálneho postupu. Miesta je dosť aj za palubnou doskou, len pozor na správne uchytenie.
 • staršie verzie firmvéru do 1023 myslím neumožňujú WiFi Direct pripojenie. Teda nie je možné mať súčasne pripojenú SmartGate jednotku a prístup na internet cez mobilné dáta.
 • ideálnejším riešením je používanie telefónu od Apple s operačným systémom iOS. Ten umožňuje pripojenie aj WiFi aj mobilných dát.
 • aplikácie sú dostupné v obchodoch s aplikáciami – Google Store alebo App Store.
 • odporúčam nainštalovať aj aplikáciu MyŠkoda, kde sú zobrazené aj základné dáta o aute.
 • pre sledovanie hodnôt v reálnom čase slúži aplikácia MFA Pro.
 • pre modely Fabia sa hodia aj Smartgate jednotky určené pre Rapid (moja je priamo určená pre Rapid).
 • všetky dôležité informácie o spustení, prípadných chybách a podobne sú popísané aj v návode.

 

PS: neporiadok v aute si radšej nevšímajte, bol som zvedavý čo to dokáže tak som sa pustil hneď do montáže 🙂 .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Začnite písať požadovaný hľadaný výraz a stlačte ENTER pre vyhľadávanie. Stlačením ESC hľadanie zrušíte.

Návrat hore