[montáž] Lesklé B-stĺpiky namiesto matných

Majitelia s výbavou Elegance a starších ročníkov tento problém riešiť nemusia. Pri novších ročníkoch a slabších výbavách je však z nepochopiteľného dôvodu vo výrobe prevádzaná montáž matných B-stĺpikov. Aj pri kombinácii s lesklými prednými A-stĺpikmi. Škoda ale ponúka možnosť objednať si lesklé „nálepky“ B-stĺpikov v cene asi 8,30 €/ks. Nie je to malá čiastka, ale čo by sme pre našich plechových miláčikov neurobili? A hlavne pre seba a dobrý pocit? 🙂

Potrebný materiál:

 • originál diel Škoda:
  • 5J6 853 439 N W46 – Dekoračná fólia lesklá ľavá zadná
  • 5J6 853 439 M W46 – Dekoračná fólia lesklá ľavá predná
  • 5J6 853 440 N W46 – Dekoračná fólia lesklá pravá zadná
  • 5J6 853 440 M W46 – Dekoračná fólia lesklá pravá predná

Odporúčané náradie:

 • teplovzdušná pištoľ (fén)
 • stará kreditná karta (kúsok plastu)
 • plochý skrutkovač
 • maliarska páska
 • čistá mikrovláknová utierka

Postup:

V tejto sekcii a pri takomto zásahu nie je veľmi čo vysvetľovať. Niekto má nutnosť toho čo najviac rozobrať pri každej zmene či úprave, pri B-stĺpikoch to nutné nie je. Okná stačí stiahnúť dole. Odstránime tesnenia (hlavne pri dlhších častiach opatrne, zvyknú sa ohnúť a problém ich je narovnať do pôvodného stavu ! ). Najlepšie je zvoliť si čo najmenej viditeľný roh a opatrne skrutkovačom alebo nožíkom pôvodnú fóliu „natrnúť“. V lete teplovzdušnú pištol možno potrebovať nebudete, mne sa s ňou však lepšie odlepovalo staré lepidlo (nahrievaním sa pravdepodobne mení priľnavosť). Po odlepení vyčistiť od zbytkov lepidla a odmastiť napr. technickým benzínom. Pokračujte na zvyšné 3 stĺpiky…

Ak vám vyhovujú B-stĺpiky vo farbe auta, tu sa robota končí … tiež som tak asi mesiac jazdil, nevadí to ničomu a je to trošku iné, neopozerané.

Na fólii je z vonkajšej strany krycia ochranná fólia proti nechcenému poškriabaniu. Tu som zlepoval až na záver. Na začiatku lepenia odporúčam nasucho priložiť a zistiť, pokiaľ bude siahať nová fólia. Prichytil som si to na pár miestach, aby sa mi neposunula. Lepenie som začínal stále od vrchnej časti, kde je stĺpik najtenší. Fólia pasuje dokonale, dokonca je na každej strane okrem priestoru pre zahnutie aj určitá rezerva. Na pritlačenie som používal mikrovláknovú utierku, ale postačuje aj obyčajná handra. Ako som písal vyššie, fólia má na sebe ochrannú fóliu. Najprv je nutné pritlačiť veľkú plochu, až potom zahnúť okraje. Na rohy sa opäť zíde teplovzdušná pištoľ (fén), ktorá po nahriatí fóliu trošku zmäkčí a bude poddajnejšia na tvarovanie.

Na záver nasaďte tesnenia do pôvodného stavu (opatrne v rohoch), vytiahnite okná a je to 🙂 .

Tak čo, kto sa v komentároch prvý pochváli lesklými B-stĺpikmi? 🙂

2 komentáre článku “[montáž] Lesklé B-stĺpiky namiesto matných

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Začnite písať požadovaný hľadaný výraz a stlačte ENTER pre vyhľadávanie. Stlačením ESC hľadanie zrušíte.

Návrat hore