Nokia Lumia 710 a prvé dojmy

26. októbra 2011 sa konala konferencia Nokia World 2011, kde Nokia predstavila svoje nové modely, ako aj Windows Phone 7 (WP7). Po Nokii 800 sa môžeme čoskoro (koniec roka – začiatok budúceho) tešiť aj na Nokiu Lumia 710. Čím nás prekvapí, alebo naopak sklame?

Čo sa týka hardvérovej stránky, ide o klasický mobil s dotykovým displejom celkom príjemnej uhlopriečky 3,7″ (94 mm), zaoblenými rohmi a rozmermi 119 × 62 × 12 mm pri hmotnosti zhruba 125 gramov. Pri pohľade z prednej strany zaujme spomínaný displej vo vyhotovení TFT LCD ClearBlack s rozlíšením 480 × 800 pixelov, ktoré je už viac-menej štandardom. Trošku zamrzí, že to nie je v Nokii dosť zaužívaný AMOLED displej, ale s týmto sa musíme zmieriť. Dúfajme, že rozdiel zobrazovania nebude priveľký. Pod displejom sa nachádzajú 3 “Windowsácke” tlačidlá, poteší (a možno prekvapí) to, že sú hardvérové 🙂 .

Opačná strana mobilu (zadná – v lesklom prevedení) v sebe ukrýva objektív 5 Mpx fotoaparátu, konečne s autofókusom a LED bleskom, ktorý natáča aj HD video (1 280 × 720 p, 30 fps) ohraničený chrómovým rámčekom. V spodnej časti nájdeme ešte mriežku reproduktora, ktorý by mal byť údajne nadštandardne hlasný.

Po bočných stranách nájdeme klasické umiestnenie spúšte fotoaparátu a ovládania hlasitosti na pravej strane.

Srdce 710-tky tvorí jednojadrový procesor s taktom 1,4 GHz – Qualcomm MSM8255, ktorému sekunduje 512 MB operačná RAM pamäť. Nokia je známa tým, že viac ani nepotrebuje a telefón je pomerne svižný. Uvidíme, ako tomu bude v prípade Windows Phone 7.5, teda verzii Mango, ktorú obsahuje už od výroby. Dáta si uložíte do 8 GB pamäte, bohužiaľ, bez možnosti rozšírenia o pamäťové karty, ktoré WP7 ako taký nepodporuje dodnes. Zvyčajne je 8 GB postačujúcich na pár filmov, či stovky až tisíce hudobných skladieb a fotografií. Na druhej strane poteší 25 GB úložného priestoru v cloudovej službe SkyDrive. Fanúšikov hudby poteší výdrž 38 hodín, kecálkov 7,5 hodín hovoru, až toľko prežije zabudovaná 1 300 mAh batéria, ktorú nabijete cez kábel s microUSB konektorom.

Softvérová výbava by mala byť totožná so súrodencom z vlastných radov, Nokia Lumia 800 – operačný systém Windows Phone 7 Mango bez akejkoľvek nadstavby z dielne Nokie, ktorô sme trochu aj čakali. Počítať môžte taktiež s Nokia mapami (Nokia Drive) s bezplatným navigovaním, ako je tomu u Symbianových modelov. K dispozícii bude spolu s ďalšími aplikáciami na Market Place. Sociálne siete (Facebook, Twitter, Google+, …) sú k dispozícii aj pri tomto modeli prvotriedne spracované a synchronizácia funguje bez problémov. O prehliadanie internetu sa postará Internet Explorer vo verzii 9 (ako v PC), novinkou z pomedzi aplikácii je Nokia Music a Radio Mix, navyše na rozdiel od 800-vky by malo byť prítomné aj FM rádio.

Konektivita cez Wi-Fi, Bluetooth 2.1, či rýchle dátové prenosy do rýchlosti sťahovania dát 14,4 Mbps a odosielania 5,76 Mbps sú už akoby štandardom. Taktiež prítomnosť a-GPS.

Nokia Lumia 700 môže zaujať hlavne svojím zaobleným dizajnom (podobne ako Nokia 603) s vymeniteľnými krytmi, primeraným displejom, príjemnou hmotnosťou a hlavne cenou na úrovní 270 € bez daní a zvýhodnení operátormi. Už len si musíme počkať na začiatok predaja (inde vo svete už v novembri) a prvé užívateľské recenzie…


Článok bol uverejnený aj na Smartmobil.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Začnite písať požadovaný hľadaný výraz a stlačte ENTER pre vyhľadávanie. Stlačením ESC hľadanie zrušíte.

Návrat hore