Doplnenie druhej spiatočky

Koľkí z vás už mali pri cúvaní s Fabiou 2 problém, že do zadu veľa toho nevideli? Predpokladám, že tak 90 – 95 %. Našťastie jedného chlapíka z Grécka vystupujúceho aj na webe briskoda.net to napadlo vyriešiť, tak som sa inšpiroval. O čo vlastne ide?

Fabia 2 má rozdiel v zadných svetlách. Na ľavej (vodičovej) strane je hmlovka, na pravej (spolujazdcovej) strane je zase spiatočka. Ak chcete dorobiť druhú spiatočku, potrebujete ľavé svetlo mať “obrátene”. Existuje dokonca “originál” riešenie tohto problému. Fabia 2 sa predávala aj v Anglicku, kde ako vieme, jazdí sa po opačnej strane. Teda celá zadná časť je zrkadlovo otočená voči našej, Stredoeurópskej. Stačí zohnať a použiť ľavé svetlo z Anglickej verzie, osvedčil sa mi nákup na poľskom serveri allegro.pl.

Svetlo vrátane kabeláže a pošty stálo v prepočte asi 32 eur (približne 136 zlotych). Demontáž povodného a montáž nového svetla je jednoduchá. Stačí povoliť plastovú maticu z vnútornej strany kufra a svetlo demontovať. Nové nasadiť a dotiahnúť.

Nezabudnite však na dotiahnutie káblika od pôvodnej spiatočky do nového svetla. V pôvodnom som musel pájkovať, nakoľko sa mi piny nepodarilo vybrať, iba odklopiť plastový kryt. A ako je snáď viditeľné z fotiek, anglické svetlo má iné rozmiestnenie pinov svorkovnice. Pin č.2 je obsadený (spiatočka), pin č.4 prázdny. Pri originál svetle je to naopak. Pin č.4 je privedená hmlovka. Z pravej strany je dotiahnutý kábel, ktorý som spojil s kúskom vodiča obsadeným pinom z ISO konektora autorádia 🙂 . Ten presne vošiel priamo do plastového konektora. Kábel medzi spiatočkami je prichytený pod plastom kufra obyčajnou izolačnou páskou (zatiaľ).

Tým je prvá časť úpravy zadného osvetlenia kompletná. Netreba nič kódovať, ani nastavovať…maximálne zohnať 2 rovnaké žiarovky 😉 .

2 komentáre článku “Doplnenie druhej spiatočky

  1. Ahoj, je to super, ale zaujímali by ma dve veci. Za prvé: ako si riešil hmlové svetlo? A za druhé: čo na to povedia na STK? Dík za odpoveď.

    1. Cau.
      Hmlovku som zatiaľ vyriešnú nemal, aj keď plány na to boli. Zvažoval som možnosti, najviac sa mi pozdávalo vyrezať dieru dole do nárazníka a použiť hmlovku napr. zo Suzuki Swift Sport. Má to takto jeden chalan z Grécka, odkiaľ som čerpal inšpiráciu. Auto sa bohužiaľ predlao skôr, ako som to dokončil. Ľavé svetlo je teda na predaj, ak má záujem niekto experimentovať 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Začnite písať požadovaný hľadaný výraz a stlačte ENTER pre vyhľadávanie. Stlačením ESC hľadanie zrušíte.

Návrat hore